'Irak'ta referanduma gidilmeli'

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Gül, "Önemli olan Irak'ta herkesin barış içinde yaşayacağı bir mütabakatı referanduma götürmektir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Kuzey Irak'ta yapılması planlanan referandumla ilgili olarak "Önemli olan orada yaşayan Türkmenlerin, Kürtlerin hepsinin huzur ve barış içerisinde yaşayacakları bir mütabakat ortaya çıkarıp bunu referanduma götürmektir. Yoksa refandum tek başına çözüm olmaz dedi.
Abdullah Gül Irak Parlementosu'nda görev yapan Irak Türkmen Cephesi Başkanı Saaddettin Ergeç'in de içinde bulunduğu 7 Iraklı milletvekili ile yaptığı kahvaltılı görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yaptı. İstanbul'da önemli ziyaretlerin gerçekleştiğine işaret eden Bakan Gül, 45 yıl sonra Suudi Arabistan'dan ilk resmi ziyaretin kral tarafından yapılmasının önemine dikkat çekti. Abdullah Gül şöyle konuştu: "Bu ziyareti önemli kılan bir başka konuda ziyaret vesilesiyle yapılan anlaşmalardır. Bu anlaşmalar hem siyasi sahada hem de ekonomik sahada yapıldı. Siyasi sahada Türkiye ile Suudi Arabistan arasında düzenli istişare toplantıları yapılacak. Bu toplantılar bölgeyle ve uluslararası konularla ilgili olacak. Ekonomik anlamda ise çok önemli 2 anlaşma imzalandı. Bu anlaşmalar kolay anlaşmalar değildir. Birisi 'Yatırımların karşılıklı teşviki anlaşması' diğeri de 'Vergi muafiyeti anlaşması'dır. Bunun yanında karayollarıyla ilgili de anlaşmalar imzalandı. Bu anlaşmalardan sonra inanıyorum ki Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ekonomik ilişkilerin boyutları çok önemli bir hal alacaktır.".

Abdullah Gül, Suudi Arabistan'dan yapılan ziyaretin Türk ve Suud basınında da geniş verildiğini belirterek "Bundan sonra Suudi Arabistan'tan Türkiye'ye çok daha fazla turist akımı olacağını söyledi. Ankara'da başlayıp bugün İstanbul'da devam edecek görüşmelerinin hepsinin çok önemli gelişmeler olduğunu vurgulayarak "Bunların neticesini önümüzdeki günlerde hepimiz göreceğiz" dedi.


"İLK DEFA Şİİ VE SÜNNİ TÜRKMENLER BİRARADA"

Abdullah Gül Irak Parlemantosu'nda görev yapan Türkmen Cephesi milletvekilleriyle bir görüşme yaptığını ifade ederek "Bu toplantının asıl önemi, Irak'ta biliyorsunuz Türkmenlerin bazıları Şii bazıları da Sünni'dir. İlk defa Şii ve Sünni Türkmenler birarada beraber Türkiye'yi ziyaret ettiler. Bu Irak'a iyi bir mesajdır. Bugün gördüğümüz anlamsız Şii ve Sünni çatışmasına da iyi bir örnektir." diye konuştu. Abdullah Gül, bugün Şii ve Sünni Türkmenler arasında Irak'ta süregelen çatışmaların, Irak'a ne kadar zarar verdiğini ve ne kadar gereksiz kanı akıttığını herkesin gördüğünü ifade etti. Gül, "Ümit ediyorum ki Irak'taki tüm farklı mezhepler bir araya gelip barış içinde yaşar" şeklinde konuştu.


"İŞADAMLARIMIZ SADECE İNŞAAT SEKTÖRÜNE YÖNELMESİN"

Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Abdullah Gül, Suudi Arabistan'la yapılan anlaşmalarla ilgili bir soru üzerine Türkiye'nin dış yatırımlar açısından çok cazip bir ülke haline geldiğini ifade ederek, Türkiye'ye yatırım yapan ülkelerin başında da körfez ve Arap ülkelerinin geldiğini anımsattı. Gül, Suudi Arabistanlılar'ın özelleştirme, tarım, elektronik, enerji ve bunun gibi birçok sahayla çok yakından ilgilendiklerini belirterek Suudi Arabistan'da da çok büyük yatırım programlarının yapıldığını kaydetti. Gül konuşmasına şöyle devam etti "Bu yatırımlar sadece inşaat sektörüyle ilgili değildir. Bugün yapılacak görüşmelerde Türk işadamlarını kendi ülkelerindeki yatırım alanlarına davet edecekler." diye konuştu.

Türk iş adamlarının Ortadoğu ve Suudi Arabistan başta olmak üzere birçok ülkede inşaat sektöründe kendilerini gösterdiğine dikkat çeken Dışişleri Bakanı Gül, bugünkü ekonomik faaliyetlerin özellikle Suudi Arabistan'da inşaatın çok ötesinde olduğunu söyledi. Gül, Türk İşadamlarına seslenerek: "Benim çağrım sadece inşaat sektörüyle kendilerini kısıtlamasınlar. Diğer sahalarda da imkanlar var" dedi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Irak'ta yapılması planlanan referandumun hatırlatılarak bu konudaki görüşlerinin sorulması üzerine Irak'taki olayın referandumun çok daha ötesinde önemli bir olay olduğunu vurguladı. Gül şöyle konuştu "Bunun üzerinde bizimde görüşlerimiz vardır. Şüphesiz bu konular üzerinde görüşülür. Umud ediyoruz ki o konuda büyük bir uzlaşmayla çözülür. Önemli olan bir referandum yapıp netice vermeyecek sonuçlara varmak değil, önemli olan mütabakatları sağlamak. Orada yaşayan Türkmenlerin, Kürtlerin ve tüm insanların huzur ve barış içerisinde yaşayabilecekleri bir mütabakatı çıkarıp bunu bir referanduma götürmektir. Yoksa referandum tek başına çözüm olmaz"

Çırağan Sarayı'nda gerçekleşen bu görüşmesinin ardından Bakan Gül Dolmabahçe'deki ofiste Irak Devlet Başkanı Yardımcısı Tarık Haşimi ile biraraya geldi. Görüşme devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious