Irak'ta Sadr'ın çağrısı işe yaramadı

Irak'ta Sadr'ın çağrısı işe yaramadı.18737
  • Giriş : 31.03.2008 / 23:48:00

Iraklı Şii lider Mukteda Sadr'ın, yandaşlarını sokaklardan çekeceğini açıklamasına karşın çatışmalar, Bağdat'ın kimi semtlerinde sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bağdat'ın güneydoğusundaki El Ubeydi semtinde ve kimi Şii mahallelerde Mehdi ordusu milisleri, ABD ve Irak güçleriyle çatıştı.

Bağdat'ın doğusunda yer alan, Sadr grubunun ve Mehdi ordusunun merkezi sayılan Sadr semtinde de çatışmaların ve bombardımanın belirli aralıklarla sürdüğü belirtildi.

Sadr'ın yardımcılarından Abdusettar El Bahadli, işgal kuvvetleri Irak'ta bulunduğu sürece Mehdi ordusunun silah teslim etmeyeceğini söylemişti.

Bunun üzerine Mehdi ordusundan kimi komutanların ABD güçlerine yönelik saldırıları sürdürebilecekleri belirtiliyor.

Irak Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili, Basra'da bulunan Irak güvenlik güçlerine takviye güç gönderildiğini ve milis güçlerinin silahı ellerinden alınıncaya dek operasyonların süreceğini bildirdi.

Irak İçişleri Bakanlığı yetkilileri de olayların başladığı salı gününden bu yana Basra'da 215 milisin öldüğünü ve 600 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Sadr semtindeki hastane kaynakları, yaptıkları açıklamada, Sadr semtindeki çatışmalarda 200 kişinin öldüğünü, 600'den fazla kişinin de yaralandığını söylediler.

ABD ordusu da Bağdat'ın değişik bölgelerinde kendileriyle çatışmaya giren milis güçlerinden 41 kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious