Irak'ta saldırılar yüzde 22 arttı

  • Giriş : 19.10.2006 / 00:00:00

Birleşmiş Milletler verilerine göre günde ortalama en az 100 kişinin öldüğü Irak'ta Ramazan ayında saldırıların yüzde 22 arttığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bağdat'ta haftalık olağan bir basın toplantısı düzenleyen Tümgeneral Caldwell, ülkenin güvenliğini sağlama konusunda Amerikan askerleri ile Irak askerlerinin beraber çalıştığını belirtti. Caldwell, ortaklaşa gerçekleştirdikleri operasyonların Irak'ta güvenliği istenilen noktaya ise getiremediğini ifade etti.

Ekim ayı içerisinde şu ana kadar 73 Amerikan askerinin öldüğünü belirten Amerikalı komutan, "Saldırılarda ve Amerikan kayıplarında bir artış olmasının, bizim Bağdat sokaklarından daha çok bulunmamız ve Amerika'da seçimlerin yaklaştığı bir zamana denk gelmesi tesadüf değildir" dedi. Caldwell, "Düşman, masum insanları ve Amerikalıları öldürmenin, gündemde yer alacağını ve toplumda bir düş kırıklığına sebep olacağını biliyor. Radikal kesimler medyanın gücünü anladı ve koalisyon güçlerine saldırmak için daha çok çaba harcıyor" diye konuştu.

Operasyon düzenledikleri bazı bölgelerde saldırılarda artış olduğunu kabul eden Amerikalı komutan, bunun sebebini ise "direnişçilerin tepki vermesine" bağladı.

Öte yandan bugün Irak genelinde meydana gelen saldırılarda ise Musul'da 20, Kerkük'te ise en az 12 kişi hayatını kaybetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious