Irak'ta şiddet azalmıyor, artıyor!

  • Giriş : 22.11.2006 / 00:00:00

ABD Başkanı George Bush, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile Ürdün'de görüşmeye hazırlanırken Birleşmiş Milletler, Irak'ta Ekim ayı bilançosunun rekor düzeylere ulaştığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


BM raporuna göre ölenlerin yüzde 70'i başkent Bağdat'ta öldü. Ortalama bir günde 120 kişi ölürken, öldürülenlerin büyük kesiminde de işkence izleri bulundu. Geçen ay ABD'de yapılan bir araştırma, Irak'ta 2003 yılında işgalin başlamasından bu yana ölenlerin sayısının 655 bin civarında olabileceğini öne sürmüştü. Beyaz Saray ise, ölü sayısının öne sürülen rakamların abartılı olduğunu ve gerçek sayının daha az olduğunu savunuyor. Irak Sağlık Bakanlığı da bu sayıyı 150 bin olarak açıklarken, Parlamento sözcüsü ise 2003'ten beri ölenlerin sayısının 40 bin olduğunu öne sürmüştü.

Raporda dikkat çekilen diğer bir unsur ise yaşanan şiddet olaylarından ve kötüleşen güvenlik koşullarından dolayı artan göç oranı oldu. Rapora göre mezhep çatışmalarının yoğunlaştığı Şubat ayının ardından Irak'ta en az 418 bin kişi evini terk etti. Ayda ortalama 100 bin kişinin göç ettiği belirtilen rapora göre işgalin başladığı 2003'ten bu yana göç edenlerin sayısı ise 1,6 milyon. Rapora göç edenlerin büyük kısmı Sünni Suriye ve Ürdün'e gidiyor. Kaçanların arasında doktor, mühendis, avukat gibi eğitimli kesimin çokluğu da dikkat çekiyor.

Raporda dikkat çekilen diğer bir unsur ise şiddet ve güvensizlik ortamının, en çok kadınları etkilemesi oldu. Rapora göre, Ekim ayında Irak'taki kadınlara yönelik dinci ve töre saldırılarında artış gözlendi. Raporda tecavüz ve seks köleliği amacıyla kaçırılan kadınların sayısında da artış olduğu kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious