Irak'ta şiddet bitmek bilmiyor! Eylül ayında 884 sivil öldü

Irak'ta şiddet bitmek bilmiyor! Eylül ayında 884 sivil öldü .22546
  • Giriş : 01.10.2007 / 16:10:00
  • Güncelleme : 01.10.2007 / 17:03:59

Irak'ta hükümetin verilerine göre, geçen ayki saldırılar ve şiddet eylemlerinde 884 sivil öldürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İçişleri, savunma ve sağlık bakanlıklarının verilerine göre de, Irak'ta ölen sivillerin oranı bir önceki aya göre yaklaşık yüzde 50 azaldı.

Irak'ta yıl başından bu yana en az sayıdaki sivil kaybın ortaya konduğu verilere göre, geçen ay yaralanan sivillerin sayısı da 850'yi buldu.

Irak'ta ağustos ayında öldürülen sivillerin sayısı bin 773, yaralanan sivillerin sayısı da bin 559 olarak açıklanmıştı.

Hükümetin verilerine göre, ağustos ayında 87 olan ölen Irak güvenlik gücü sayısı geçen ay 78'e düştü. Verilerde geçen ay öldürülen militan sayısı da 366 olarak ortaya kondu.

Zebari: "İstanbul'daki toplantı önemli"

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, 2-3 Kasım'da İstanbul'da yapılacak olan Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısı'nın, daha önceki toplantılardan çok daha önemli olduğunu söyledi.

AP haber ajansına konuşan Zebari, Irak hükümetinin bu toplantı için önerilerini güvenlik, mülteciler, enerji olmak üzere 3 ana başlıkta topladığını vurguladı.

Irak Dışişleri Bakanı, güvenlik konusunda komşu ülkelerdeki terörist şebekelerin engellenmesi için etkili önlemler alınmasını istedi.

Zebari, Iraklı mültecilerin çoğunlukla gittiği ülkeler olan Suriye'ye 15, Ürdün'e 10 milyon dolar vereceklerini, alt yapı desteği sağlayacaklarını belirtti.

Zebari, Türkiye, Suriye, Kuveyt ve İran'la var olan enerji anlaşmalarındaki sorunların aşılması konusunun da İstanbul toplantısında gündemle geleceğini kaydetti.

İstanbul'daki Irak toplantısına, ABD, İran, Rusya, Fransa, İtalya, Mısır ve Suudi Arabistan dışişleri bakanlarının katılması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious