Irak'ta şiddet olayları tırmanıyor

Irak'ta şiddet olayları tırmanıyor.10734
  • Giriş : 26.03.2008 / 15:54:00

Irak'ta güvenlik güçlerinin radikal Şii lider Mukteda es Sadr yandaşı milislere yönelik Basra'daki operasyonu ikinci gününe girerken, Şii milislerle çatışmalar başkent Bağdat ve diğer kentlere sıçradı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hükümetin, yabancı askerlerin yardımı olmadan Şii milislerin hakimiyetini sona erdirmeyi ümit ettiği belirtilen operasyonlarının merkezindeki petrol kenti Basra'da başlayan çatışmalar, Bağdat ve Kut kentine sıçradı. Çatışmalarda 60'tan fazla kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı.

Bölgeden gelen haberlerde, Basra genelinde patlama ve silah sesleri duyulduğu belirtiliyor.

Irak güvenlik güçlerinin, işgalden bu yana Amerikan ya da İngiliz askerlerinin desteği olmadan düzenlediği Basra'daki en büyük askeri operasyonunda bir sağlık yetkilisine göre bugün 40 kişi öldü, 200 kişi yaralandı.

Bağdat'ta da Sadr'a bağlı Mehdi Ordusunun etkin olduğu Sadr mahallesinde çıkan çatışmalarda, yine bir sağlık yetkilisine göre, 14 kişi öldü, 140'dan fazla kişi yaralandı.

Polis, Bağdat'ın diğer kesimlerinde de çatışmalar çıktığını, Karrada mahallesinde 3, Risala'da 4 kişinin öldüğünü bildirdi.

Sadr yanlısı militanların yedi bölgede kontrolü ele geçirdiği güneydeki Kut kentinde de çatışmalar olduğu haber veriliyor.

Öte yandan, Bağdat'ta Amerikan Büyükelçiliği ve hükümet binalarının bulunduğu sıkı koruma altındaki Yeşil Bölgeye düzenlenen havan topu saldırısında 3 Amerikalı ağır yaralandı.

Operasyonları izlemek için Basra'da bulunan Başbakan Nuri el Maliki, Şii milislere teslim olmaları için 72 saat süre tanıdı.

Basra'da Maliki imzasıyla yayımlanan açıklamada, silah bırakan milisler hakkında yasal işlem yapılmayacağını kaydetti.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious