Irak'ta şiddetin bilançosu büyük

Irak'ta şiddetin bilançosu büyük.14701
  • Giriş : 21.05.2009 / 21:35:00

Irak'ta, son 24 saatteki şiddet olaylarında öldürülenlerin sayısı 66'ya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak güvenlik yetkililerine göre, başkent Bağdat'ın güneyindeki Dura'da bir pazar yerinde bugün düzenlenen intihar saldırısında, 12 kişi öldü, 25 kişi de yaralandı.

ABD ordusu da aynı mahallede el yapımı bir bombanın patlaması sonucu 3 ABD askerinin öldüğünü açıkladı. Bu patlamanın pazar yerindeki patlamayla ilgisinin olmadığı belirtildi.

Böylece, Irak'ta bu ay öldürülen ABD askerlerinin sayısı 17'ye çıktı. Bağımsız "icasualties.org" sitesinden derlenen verilere göre, Irak'ta işgalin başladığı 2003 yılı mart ayından bu yana 4 bin 299 ABD askeri öldürüldü.

Bağdat'ta bugün bir polis karakolunun yakınlarında da patlama meydana geldiği ve patlamada 3 polisin öldüğü, 12 polis ve 8 sivilin yaralandığı bildirildi.

Ülkenin kuzeyindeki Kerkük kentinde de bugün bir intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda 8 kişi öldü, 4 kişi de yaralandı.

Iraklı güvenlik yetkilileri, Bağdat'ta dün akşam saatlerinde meydana gelen patlamada ölenlerin sayısının da 40'a çıktığını açıkladılar. Ölenlerin büyük bölümünün sivil olduğu öğrenildi.

Şiiler'in çoğunlukta olduğu bir mahallede, dün yüksek tahrip gücüne sahip bir bombanın infilak ettiği bildirilmişti. Patlamada 83 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*