Irak'ta sivil ölümleri yüzde 20 azaldı

  • Giriş : 01.05.2007 / 00:00:00

Ülkede şiddet nedeniyle geçen ay ölen sivillerin sayısı bir önceki aya göre yüzde 20 azaldı ve nisan ayında hayatını kaybedenlerin sayısı 1506'yı buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak hükümetinin açıkladığı verilere göre, ülkede şiddet nedeniyle geçen ay ölen sivillerin sayısı bir önceki aya göre yüzde 20 azaldı ve nisan ayında hayatını kaybedenlerin sayısı 1506'yı buldu.

İçişleri, savunma ve sağlık bakanlıklarının verilerine göre, nisan ayında 130 Irak polisi ve 63 Irak askeri öldürüldü.

Öldürülen Amerikan askeri sayısının 104'ü bulduğu nisan ayı, ABD'nin 2003'te başlayan işgalinden bu yana en fazla asker kaybettiği aylardan biri oldu.

Hükümet verilerine göre, Irak'ta mart ayında 1861, şubatta da 1645 sivil öldürülmüştü.

Bu arada, ABD'nin şubat ayında Irak güçleriyle Bağdat ve çevresinde direnişi bastırmak ve mezhep çatışmalarını durdurmak amacıyla başlattığı büyük güvenlik operasyonu çerçevesinde yaklaşık 3 bin militanın gözaltına alındığı bildirildi.

BM'nin geçen hafta yayımladığı insan hakları raporunda, ABD'nin yeni Bağdat güvenlik planının uygulanmaya başlamasından sonra bölgede mezhep ayrılığına dayalı şiddetin azalmadığı, şiddetin çok sayıda sivilin canını almaya devam ettiği kaydedilmişti.

Raporda, Irak hükümeti de sivil can kayıplarına ilişkin ilk kez bilgi vermemekle suçlanmıştı.

BM'nin Irak'taki Yardım Misyonu'nun (UNAMI) ocak ayındaki raporunda, 2006 yılında öldürülen Iraklıların sayısı 34 bin 452 olarak verilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious