'Irak'ta son şansımızı deniyoruz'

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Amerika'nın Amerika'nın yeni Ortadoğu Kuvvetleri Komutanı Oramiral William Fallon, ABD'nin Irak'ta son şansını denediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fallon, Irak'ta barışı sağlamaya yönelik girişimlerde bir "ilerleme kokusu" olduğunu; ancak göründüğü kadarıyla ABD'nin Irak'ta son şansını denediğini söyledi. Fallon, Irak'a takviye asker gönderilmesi ve ülkedeki Amerikan komutanlıklarına yeni isimlerin atanmasının, başarı için son fırsat değerlendiriliyormuş gibi göründüğünü kaydetti.

Amerikan ABC televizyonuna konuşan Oramiral Willliam Fallon, "Şu an bizi başarılı yapacak birçok şey var ve bu şansı bir daha elde edeceğimizi sanmıyorum" dedi. Fallon, "Bu şansı kullanmalıyız, en iyisini yapmalıyız ve başarılı olmalıyız" diye konuştu.

ABD Başkanı George W. Bush, Irak'ta içine düşülen durumdan kurtulmak için son bir girişim olarak Irak'a 21 bin takviye asker göndermişti.

ABD Merkez Kuvvetleri Komutanı General John Abizaid'in yerine göreve gelen William Fallon, Irak'ta iç savaşın şiddetinin azaldığını, ölüm ve yaralanmalarda da azalma olduğunu söyledi.

Açıklamasında Kongre'de Irak Savaşı konusunda Demokratlara karşı verilen mücadeleye de değinen Fallon, "Geriye dönüp biz başarısız olduk, yanıldık ve bir şans daha istiyoruz demek çok zor olacak" diye ekledi. Çok zamanları olduğuna inanmadığını ifade eden Amerikalı Oramiral, "Açıkçası savaş sona ermeden önce böyle yapmamızın işe yarayıp yaramayacağına ve bu beklentileri karşılayıp karşılayamayacağımıza karar vermiş olacağız. Aksi takdirde Amerika, 'başka bir şeyler yapacağız'ın kararını vermesi gerekecek" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious