Irak'ta tartışmalı yasalar Meclis'ten geçti

Irak'ta tartışmalı yasalar Meclis'ten geçti.21476
  • Giriş : 13.02.2008 / 14:53:00

Irak'ta anlaşma sağlanamaması halinde meclisin feshedilmesine bile yol açabileceği belirtilen tartışmalı yasalar milletvekillerinden onay aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak parlamentosu, 2008 bütçesini düzenleyen, bölgesel seçimler için takvim belirleyen yasalarla sınırlı af yasasını kabul etti. Yasaların tek paket halinde oylandığı belirtildi.

Bölgesel seçimlerin 1 Ekimde başlamasının öngörüldüğü vilayet yönetimleriyle ilgili yasada, yerel yönetimlere devredilecek yetkilerin ana hatlarının ayrıntılı olarak yer aldığı kaydedildi.

Amerikan yönetimi, Irak'ta uzlaşma için gerekli 18 ana konudan biri olarak bölgesel güçler yasasının geçmesini talep ediyordu.

Af yasası sayesinde de Iraklıların gözetimindeki binlerce mahpus serbest kalabilecek.

Af yasasının geçmesinin, tutukluların serbest bırakılmasını isteyen Sünni bloku Uyum Cephesinin hükümette yeniden yer almasını sağlayabileceği belirtiliyor.

Devlet Başkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi liderliğindeki Uyum Cephesi, Şiilerin liderliğindeki hükümetin politikalarını protesto etmek için 6 bakanını ağustos ayında kabineden çekmişti. Uyum Cephesi, Sünnilerin parlamentoda ve orduda geniş biçimde temsilinin yanı sıra çoğu Sünni olan tutukluların serbest bırakılmasını talep ediyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious