Irak'ta toplu mezar bulundu

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Irak'ta Amerikan ordusu adına yapılan açıklamada, Irak askerlerinin Bakuba kenti civarında bulunan bir toplu mezardan 28 ceset çıkardığı kaydedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan açıklamasında, toplu mezarın, Bağdat'ın 65 kilometre kuzeyindeki Bakuba'nın güneyinde dün bulunduğu kaydedildi.

Her hafta onlarca kişinin öldürüldüğü bildirilen Bakuba'nın, önceden Şiiler, Sünniler ve Kürtlerin birlikte yaşadığı bir kentken, çoğu Şii'nin buradan kaçması sonucu bazı kesimlerinin hayalet kente döndüğü ve Şii milislerin Irak polisiyle ittifak kurduğu kırsal bölgelerden kaçan Sünnilerin kentin merkezine geçtiği kaydediliyor.

Amerikalı askeri yetkililer, dün Amerikan güçlerinin Bakuba yakınlarındaki bir köye düzenlediği hava saldırısıyla desteklenen saldırıda 8 direnişçiyle 2 kadını öldürdüğünü açıklamıştı. Irak polisi ise ABD ve Irak güçlerinin 5'i çocuk 8 sivili öldürdüğünü söylemişti.

Öte yandan Amerikalı askeri yetkililer tarafından yapılan ayrı bir açıklamada, Bağdat'ta dün düzenlenen operasyon sırasında çıkan çatışmada bir Amerikan askerinin öldüğü bildirildi.

Böylece Irak savaşının başladığı Mart 2003'ten itibaren ölen Amerikan askeri sayısı, ajanslara göre 2884'e yükseldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious