Irak'ta Türk şirketler kara listede

Irak'ta Türk şirketler kara listede.17285
  • Giriş : 06.06.2009 / 23:53:00

Bağdat yönetimi, aralarında Türk firmalarının da bulunduğu Irak'ta iş gören bazı yabancı şirketleri kara listeye aldığını duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bağdat yönetimi, aralarında Türk firmalarının da bulunduğu Irak'ta iş gören bazı yabancı şirketleri kara listeye aldığını duyurdu.

Kara listeye aldılar

Irak Planlama Bakanı Ali Baban, devlet yayın organı El Zaman gazetesine verdiği mülakatta, hükümetin, 'iş yapma becerilerine' göre sıraladığı bazı Çin, Rusya, Türkiye Güney Kore ve Fransız menşeli şirketlerin, usulsüzlük yaptıkları ve iş bitirme teahhütüne uymadıkları gerekçesiyle kara listeye alındığını söyledi.

Daha katı kurallar geliyor

Iraklı Bakan'ın gazeteye yansıyan beyanatına göre Baban, hükümetin ihale raporlarına dair hazırlanan kara listede Türklerin de girdiğini belirtiyor. Ülke çapında iş yapan "kötüler" listesindeki firma isimlerinin açıklanmadığı haberde, Maliki hükümetinin bundan sonra yabancı firmalarla iş yapmadan önce katı kurallar koymaya hazırlandığı kaydediliyor.

Türk şirketler de var

Maliki iktidarının, hükümete ve Iraklı iş ortaklarına karşı sorumluluklarını yerine getirmeyen, uluslararası arbitraj mahkemelerinin kararlarını uygulamaktan kaçınan yabancı firmalardan oluşan "kara listenin" tüm ayrıntılarını yayınlamaktan kaçınıyor. Ancak kamuoyuna açıklanmayan bu listede kaç Türk şirketi olduğu belirtilmiyor.

Daha önce de ülkenin kuzeyindeki Bölgesel Kürt yönetimi, verilen taahhütleri yerine getirmeyen bazı Türk inşaat firmalarını benzeri listeye almış ve bu kurumları ihale kapsamından çıkarmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*