Irak'ta Türk şoförlerin konvoy önlemi kayıpları azalttı

  • Giriş : 14.06.2007 / 11:10:00

Irak’ta, bir süredir başlatılan konvoy önleminin olumlu yönde etkisini gösterdiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk araç sürücülerine yönelik gerçekleştirilen saldırılarda, geçen yıla kadar 100’ün üzerinde TIR şoförünün can verdiği Irak’ta, bir süredir başlatılan konvoy önleminin olumlu yönde etkisini gösterdiği bildirildi.
Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Irak Çalışma Grubu Üyesi ve UND Mardin Bölgesi Başkanı Tahir Aydoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’den Irak’a nakliye sırasında şoförlere yönelik gerçekleştirilen saldırıların azalmaya başladığını söyledi.
ABD’nin Irak’a yönelik operasyonun ardından geçen yıla kadar 100 üzerinde Türk şoförünün saldırılar sırasında can verdiğini belirten Aydoğan, bir süre önce Irak tarafında başlatılan konvoy uygulamasının etkisini göstermeye başladığını kaydetti.
Aydoğan, Habur Gümrük Kapısı’ndan çıkışın ardından Irak tarafındaki İbrahim Halil Gümrüğü’nden sonra Türk şoförlerin güvenliği için ABD’liler tarafından konvoy uygulaması başlatıldığını anımsatarak, "ABD üslerine yönelik sevkıyat yapan araçların 30-50’si bir araya gelmeden geçişe izin verilmiyor. Son bir yılda neredeyse hiç kayıp verilmemesi şoförler ve ailelerine nefes aldırdı" dedi.
Şoförlerin Irak’ta artık tek başlarına seyahat etmediklerini anlatan Aydoğan, "Irak’a günde ortalama 500 araç geçiş yapıyor.Şoförlerimize ne olursa olsun güvenlikleri açısından Irak’taki ABD güçlerinin oluşturduğu konvoylara katılmaları gerektiğini söylüyoruz. Şoförlerin uyarımıza titizlikle uyduklarını gözlemliyoruz" diye konuştu.

SEKTÖRÜN PAZAR PAYI
Aydoğan, Irak’ın Türkiye için büyük bir pazar olduğunu ve nakliyatçılar olarak her türlü riski göze alarak hizmetlerini sürdürdüklerini söyledi.
Savaş öncesi Türk nakliye sektörünün yüzde 90’larda olan pazar payının Irak’taki istikrarsızlık nedeniyle yüzde 40’lara kadar düştüğünü belirten Aydoğan, "Irak, Türkiye için ciddi bir pazar. Bu pazarı kesinlikle elimizde tutmalıyız" dedi.
Aydoğan, pazar paylarının daralmasına karşın ümitsizliğe kapılmadıklarını ifade ederek, istikrarın sağlanmasının ardından sektörün Irak’ta yeniden çok iyi işler gerçekleştireceğine inandığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious