Irak'ta Türk teknisyen kaçırıldı (3)

  • Giriş : 16.06.2006 / 00:00:00

Irak'ta İmam Ali Komandoları adlı grup, 51 yaşındaki Adana doğumlu Türk teknisyen Hasan Eskimutlu'yu ve tercümanını kaçırdıklarını duyurdu. Tercümanın adı ve milliyeti ise açıklanmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Grup, Türkiye'den Bağdat büyükelçisini geri çekmesini ve ABD'ye ülkedeki Iraklı tutukluların serbest bırakılması konusunda baskı yapmasını talep ediyor. Taleplerin arasında Türk şirketlerinin Amerikan güçlerine malzeme sağlamasının yasaklanması da yer alıyor.

Grubun, taleplerinin karşılanması için bir hafta süre tanıdığı kaydedilirken, rehinenin öldürülmesi tehdidinde bulunulmadı.

Iraklı gruplar arasında adı pek bilinmeyen İmam Ali Komandoları, Çokuluslu Güç ve Irak askerlerini hedef alan saldırıları nadiren üstlenmişti. Grup, daha önce rehine eylemi yapmamıştı.


Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, geçen hafta yaptığı açıklamada Irak'ta bugüne kadar öldürülen Türkler'in sayısının 100'ü aştığını, bu kişilerin neredeyse tamamının şoför olduğunu bildirmişti.Gül, bugüne kadar kaçırılan 86 Türk vatandaşından 59'unun serbest bırakıldığını, 24'ünün akıbetinin ise bilinmediğini açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious