Irak'ta; Türkmen'i, Arap'ı, Kürt'ü aynı safta teravih kıldı

Irak'ta; Türkmen'i, Arap'ı, Kürt'ü aynı safta teravih kıldı.18176
  • Giriş : 14.09.2007 / 15:48:00
  • Güncelleme : 14.09.2007 / 16:17:11

Her gün onlarca insanın patlayan bombalarla hayatını kaybettiği Irak'ta Ramazan bir ferahlık getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kerkük ve Erbil'de Türkmen'i, Arap'ı, Kürt'ü aynı safta omuz omuza teravih kıldı. Eller havaya, Ramazan hürmetine kardeş kanı akmaması için kalktı, dualar edildi.

Kan ve gözyaşının ülkesi Irak'ta kılınan ilk teravih namazı birlik ve beraberliğe vesile oldu. Türkmen, Arap, Kürt, Şii, Sünni her gruptan Iraklının omuz omuza saf tuttuğu Ramazan'ın ilk teravihi aslında ülkeyi bölmeye çalışanlara da verilen bir mesaj niteliğindeydi.

Irak'ın önemli kentlerinden Kerkük ve Erbil'de her ırk ve mezhepten Iraklılar akın akın geldikleri camileri doldurdu. Kerkük'ün Korneş Caddesi'nde bulunan Sabur Camii'nde Türkmen, Arap ve Kürtler yaşanan iç savaşa inat kardeşlik duygularıyla omuz omuza saf tuttu. Camide kılınan namazın ardından eller, ülkede akan kan ve gözyaşının durması için semaya açıldı.

Kerküklü Türkmenlerden Hacı Ahmet Mahmud, Ramazan ayının tüm ülkeye hayırlı olmasını dileyerek; "İsteğimiz ve duamız, artık patlamalar olmasın, insanlarımız ölmesin. Tüm halklar birlik ve beraberlik içerisinde yaşasın." dedi.

Kerküklü Araplardan olan caminin hatibi Yasin El Hadidi ise, "Burada yaşayan tüm milletler kardeştir. Aramızda fark yoktur. Arap, Kürt ve Türkmenler birleşip ülke için huzur getirsinler. Ramazan ayının hürmetine artık şiddet dursun, kardeş kanı akmasın." şeklinde konuştu.

Halkın kendi içinde hiçbir sorununun olmadığını söyleyen Kürt Muzaffer Diller'in de temennisi eski günlerde olduğu gibi huzurlu olmak. "Kardeş kanının akmasını istemiyoruz." diyen Diller, ülkedeki siyasi liderlere halkı örnek almalarını tavsiye etti.

Erbil'deki 60. Cadde üzerinde bulunan Celil Ğiyat Camii de teravihe gelen Iraklılar tarafından dolduruldu. Ülkenin en büyük camilerinden olan bu mekânda her ırk ve mezhepten Iraklının verdiği mesajda birlik ve beraberlik temennisi vardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious