Irak'ta üniversiteler kapatılıyor

Irak'ta üniversiteler kapatılıyor.10167
  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Irak'ta, Yüksek Öğretim Bakanlığı'nda çalışan çoğu akademisyen 150'ye yakın kişinin kaçırılmasının ardından, üniversitelerin güvenlik koşulları düzelene kadar kapatılacağı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan, içişleri ve savunma bakanlıklarından, üniversitelerin ve bakanlığa bağlı kurumların korunmasını talep ettiğini kaydetti.

Polis ve görgü tanıkları, yaklaşık 80 silahlı adamın, Araştırma Enstitüsü'ne baskın düzenleyerek 100-150 arasındaki çalışanı kaçırdığını bildirmişti. Kaçırılanlar arasında, enstitü başkanı, çalışanları ve ziyaretçilerin yer aldığı belirtiliyor.
Görgü tanıkları, polislerin, kaçırma olayı sırasında hiçbir müdahalede bulunmadığını, yirmi dakikada herkesi bir araya toplayan silahlı kişilerin, sadece Sünnileri araçlara bindirerek götürdüklerini aktarıyor.

Parlamento Eğitim Komitesi Başkanı Alaa Makki, parlamentoda yaptığı duyuruda, Şii ve Sünni 100-150 arasında kişinin kaçırıldığını kaydetti. Makki, "ulusal felaket" olarak nitelediği kaçırma olayına karşı acilen harekete geçilmesi çağrısı yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious