Irak'ta uzlaşma konferansı başlıyor

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

Irak'ta aylar önce yapılması planlanan, ancak kabinedeki görüş ayrılıkları nedeniyle iki kez ertelenen Ulusal Uzlaşma Konferansı, bugün başkent Bağdat'ta gerçekleştirilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ülkedeki güvenlik krizi ve artan şiddet olaylarının önüne geçilebilmesi için "son şans" olarak da görülen konferans, parlamentoda yerel saatle 10.00'da başlayacak.

Irak'taki farklı grupları bir çatı altında birleştirmeyi hedefleyen konferansa, çok sayıda siyasi ve dini otoritenin katılması beklenirken, devrik lider Saddam Hüseyin dönemindeki Baas Partisi yandaşlarının da katılacak olması, bazı gruplar arasında tepkilere neden oldu. Şii gruplar, konferansa yasaklı bir partiden temsilcinin yer almasını "kabul edilemez" olarak değerlendiriyor.

Öte yandan konferansa katılmayacağını daha önceden açıklayan Irak Sünni Ulemalar Heyeti, açıklamalarını yineleyerek konferansı boykot edeceklerini duyurdu. Konferansın komite üyelerinden Kürt Milletvekili Mahmud Osman, önceki gün yaptığı açıklamada, birliği davet etmeyeceklerini belirtmişti.

Ülkedeki şiddet olaylarının, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin olayların önüne geçebilmek için son şans olarak gördüğü Ulusal Uzlaşma Konferansı'ndan önce artması dikkat çekerken, Maliki'nin bu olaylar nedeniyle oldukça zor günler geçirdiği belirtiliyor. Başında bulunduğu Şii Koalisyonu tarafından da baskı altında tutulan Maliki, şu ana kadar şiddetin önüne geçmeyi başaramadı. Irak'taki sivil savaşın giderek bölgesel bir çatışmaya doğru gitmesinden endişe ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious