Irak'ta yaşanan dramdan çocuklar etkileniyor

Irak'ta yaşanan dramdan çocuklar etkileniyor.10348
  • Giriş : 00.08.2007 / 01:21:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 12:45:45

Anne karnında kimyasal silahlardan etkilenen Irak'lı çocuk acılar içinde yaşam mücadelesi veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anne karnında iken kimyasal silahlardan etkilenen Şehzat Hüseyin isimli Irak'lı çocuk doğduğundan beri vücudunun her yanını kaplayan yaralarla ve şiddetli ağrılarla mücadele veriyor. Tedavi için Türkiye'ye gelen minik yavruya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'da destek sözü verdi.

Hayata yorgun ve üzgün gözlerle bakan bu çocuk Irak'ta yıllardır yaşanan dramın kurbanı on binlerce çocuktan sadece biri. Her yanını kaplayan yaralara ve şiddetli ağrılara karşı verdiği mücadele onun minik vücudunu yorgun düşürmüş.

8 yaşında olmasına rağmen hastalıkla pençeleşen minik vücudu yaşıtlarından oldukça küçük gösteriyor.

Irak'ın Musul kentinde yaşayan Şehzat Hüseyin'in annesi henüz o doğmadan kimyasal silaha maruz kalmış.


Minik Şehzat doğduğunda ise önce ayaklarında başlayan yaralar daha sonra bütün vücudunu sarmış.

Bağdat, Basra ve Musul'daki doktorlar küçük çocuğun hastalığına bir türlü teşhis koyamamışlar. Baba Haydar Hüseyin'in götürdüğü en son doktor kimyasal silahtan etkilenmiş olabileceğini söylemiş. Bunun üzerine oğlunu alarak Türkiye'ye getirmiş.

İstanbul'a gelen küçük çocuğun tedavi masraflarını ise İnsani yardım Vakfı üstlendi. Küçük çocuğun hastalığını öğrenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'da vakfı arayarak tedavisi için ne gerekiyorsa yapılmasını istedi.

Başbakan Erdoğan İstanbul il sağlık müdürü Mehmet Bakar'ı da arayarak çocuğun tedavisi ile ilgilenilmesini istedi. Küçük Şehzat Esenler'de özel bir hastaneye götürülerek tedavi altına alındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious