Irak'ta yeni anlaşmalar yürürlükte

Irak'ta yeni anlaşmalar yürürlükte.13565
  • Giriş : 01.01.2009 / 15:55:00

Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere askerlerinin Irak'taki varlıklarını düzenleyen yeni yasal çerçeve yürürlüğe girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Birleşmiş Milletlerin yabancı ülke askerlerinin Irak'ta kalmasını onayladığı kararının geçerlilik süresinin 31 Aralıkta dolmasıyla birlikte, Iraklılar ülke güvenliğindeki kontrollerini artırıyor.

2003 yılı Mart ayında başlayan işgalin ardından yabancı ülke askerleri BM onayı dâhilinde Irak'ta bulunuyordu.

Bu, Irak'ın tam bağımsızlığını kazanmasında bir başka önemli adım.

Amerikan ve İngiliz askerleri bundan sonra da Irak'ta kalmaya devam edecek ancak bu ülkedeki varlıklarının süresi Irak'la yaptıkları ikili anlaşmalarca belirlenecek.

Iraklı güçler, Irak hükümeti, koalisyon güçleri ana karargâhı ve birçok büyükelçiliğin bulunduğu Yeşil Bölge diye adlandırılan özel güvenlik bölgesindeki kontrolü de devralacak.

Yabancı ülke askerleri, bundan böyle yeni kurallara da tabi olacak.

Amerikan askeri personeli Irak hükümetiyle varılan anlaşma uyarınca, 2011'in sonuna kadar Irak'ta kalabilmeyi yasal olarak garanti altında aldı.

İngiltere'nin Irak'la yaptığı ve İngiliz askerlerinin ülkede kalışını düzenleyen anlaşmanın ayrıntıları henüz kamuoyuna açıklanmadı.

BM kararının süresinin dolması ardından, Irak'taki İngiliz askerleri Basra havaalanındaki üslerinde gözaltında tuttukları kişileri Iraklı yetkililere teslim etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*