Irak'ta yeni dönem! Kontrol Iraklılarda

Irak'ta yeni dönem! Kontrol Iraklılarda.32682
  • Giriş : 30.06.2009 / 17:57:00

Irak'ta Saddam Hüseyin'in devrilmesine yol açan işgalin üzerinden 6 yıl geçtikten sonra ülkedeki kent ve kasabalardaki kontrolün Amerikan ordusundan Irak güvenlik güçlerine geçtiği bildiriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bazı Iraklılar, Amerikan askerlerinin ülkeden tamamen çekilmelerinin ilk aşaması olan adımın kendilerini saldırılara açık hale getirmesinden endişe ederken, Bağdat hükümeti 30 Haziranı "Ulusal Egemenlik Günü" olarak ilan etti ve hala eylemlerini sürdüren direnişçilere gücünü göstermek için bir askeri geçiş töreni düzenledi.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, televizyonda yaptığı konuşmada, bugünü, tüm Irak halkının başarısıyla elde edilmiş ulusal kutlama günü olarak gördüklerini söyledi.

Iraklılar da caddeleri bayrak ve plastik çiçeklerle süsledikleri araçlarıyla doldurarak sevinç gösterilerinde bulundu.

Maliki, egemenliklerinin henüz tam anlamıyla elde edilmemesinin ve ülkede yabancı askerlerin varlığının Saddam Hüseyin'den kalan ciddi bir miras olduğunu belirterek, Iraklıların kendi ülkelerini savunmaktan aciz olduğunu düşünenlerin vahim bir hata işlediklerini ifade etti.

Irak ile ABD'nin imzaladığı güvenlik anlaşması gereği, Irak'ın kent ve kasabalarında görev yapan muharip Amerikan askerleri dün gece yarısı kırsal bölgelerdeki üslere çekildi.

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon'un sözcüsü Bryan Whitman, ABD'nin 120 üs ve tesisi kapattığını ve Iraklılara devrettiğini belirterek, gün sonunda 30 üs ve tesisin daha kapatılacağını ya da Iraklılara devredileceğini söyledi.

Bağdat'taki yeşil bölgede yapılan askeri geçit töreninde de binlerce Iraklı asker ve polis yürüyerek ya da ABD tarafından bağışlanan Humvees zırhlı araçları ve tankları üzerinde günü kutladı.

Devlet televizyonu Irakiye, günle ilgili görüntüler yayımlarken, Bağdat'ın her yerinde beton duvarlara "Irak: Ülkem, Şerefim, Onurum" yazıları yazıldı.

Irak İçişleri Bakanı Cevad El Bolani, daha atmaları gereken önemli adımlar olduğunu ifade ederek, işlerinin kolay olmadığını bildiklerini kaydetti. Bolani, "İstihbarat toplama ve teknik kabiliyetlerimizi geliştirmemiz gerekiyor, çünkü gelecekteki savaş istihbarat savaşı" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*