Irak'ta yerel seçimler tamamlandı

Irak'ta yerel seçimler tamamlandı.16358
  • Giriş : 01.02.2009 / 09:05:00
  • Güncelleme : 01.02.2009 / 08:58:40

Irak'ta bugün yapılan yerel seçimin ilk sonuçlarının gelecek hafta sonu açıklanacağı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak Bağımsız Yüksek seçim Kurulu Başkanı Farac El Haydari, Birleşmiş Milletler Irak Yardım Misyonu (UNAMI) Başkanı Stefan De Mistura ile yaptığı ortak basın toplantısında, seçimlerin ilk sonuçlarının gelecek hafta sonu açıklanmaya başlanacağını söyledi.

Bugünkü seçimlerde farklı bir yöntem kullanıldığı için kesin seçim sonuçlarının açıklanmasının birkaç hafta sürebileceğini dile getiren El Haydari, parti ve ittifak başkanlarının sabırlı olması gerektiğine dikkat çekti.

El Haydari, plan ve hazırlıkları iyi yapıldığı için seçimlerin çok başarılı geçtiğini belirterek, "Oy verme işlemi daha çok seçmen oy kullansın diye bir saat uzatıldı. Seçimde yabancı ve yerli gözlemcilerin yanı sıra çeşitli parti ve gruplardan yarım milyon kişi denetçilik yaptı" diye konuştu.

El Haydari, bir soru üzerine bu seçimde yeni ve karmaşık bir yöntem kullandıkları için seçime katılım oranını yarın açıklayacaklarını, önceki seçimlerde seçime katılım oranını birkaç saat içinde açıkladıklarını ve hataya düştüklerini vurguladı.

Öte yandan seçimlerin yapılmasında büyük rol üstlenen De Mistura da bugün Irak ve demokrasi için çok iyi bir gün olduğunu, yakın tarihte en fazla gözlemciyle izlenen tek seçim olması özelliği ve ciddi bir sorun yaşanmaması sebebiyle bugünkü seçimin çok önemli bir seçim olduğunu vurguladı.

BM, ABD, İngiltere ve Türkiye'den gözlemcilerin Irak'ın bütün illerine yayıldığını söyleyen De Mistura, "Bugün Ramadi, Necef ve Bağdat'ta seçimleri bizzat gözlemledim. Güvenlik ve seçimlerin seyri konusunda ciddi bir sorun olmadı. Sonuçları açıklama yetkisine sahip tek bir yer var o da Irak Bağımsız Yüksek seçim Kuruludur. Söylentilere kulak asmayın. İlk sonuçlar en geç 5 güne kadar açıklanmaya başlanır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*