Irak'ta yolsuzluk milyarlara mal oluyor

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

ABD'nin mali denetçilerinin özel müttefiş Stuart Bowen, Irak hükümetindeki yolsuzluğun milyarca dolara mal olduğunu söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İngiliz BBC kanalına konuşan Bowen, Irak'ın güvenlik sorunlarının yanı sıra yolsuzluk ve yanlış yönetim sorunları ile de karşı karşıya olduğunu da vurguladı. Bowen, yolsuzluğun yıllık 4 milyar dolara mal olduğunu söylerken bir kısım paranın isyancıların eline geçtiğini belirtti. Ayrıca Bowen, hükümette çalışanların kaynakları yönetmekten uzak olduklarını kaydetti. Özel müttefiş Bowen, "Çalınan para yalnızca suçluları zengin etmiyor. İsyancı ve militanların eline geçiyor. Bu da Amerikalı askerlerin ölmesine yardımcı oluyor." dedi.

Başkan George W. Bush'un 3 hafta önce imzaladığı askeri harcamalarla ilgili yasa sonucu denetçilerin görevi gelecek yıl 1 Ekim'de son bulacak. Demokratik ve Cumhuriyetçi Senatörler bu ofisin görevinin uzamasını isteyeceklerini kaydetti. Özel müttefiş Bowen, Amerika'nın Irak'ın tekrar yapılandırılması için paraları harcama biçimi eleştirmişti. Mart 2004'te göreve başlayan denetçiler Adalet Bakanlığı'na 25 dava gönderdi. Davaları 4'ü mahkûmiyet ile sonuçlandı.

Bowen, hükümet çalışanlarının yeteri deneyime sahip olmamalarının ülkenin tekrar yapılanmasına darbe vurduğunu kaydetti. Bowen, "Irak bütçesinin 8 ila 10 milyar doları çalışanların deneyimsizliği yüzünden harcanmıyor." şeklinde konuştu.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün son raporuna göre Irak, en çok yolsuzluğun yapıldığı ülkelerden biri olarak çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious