Irak'taki 3 Türk'ten haber var

  • Giriş : 26.08.2006 / 00:00:00

Kuzey Irak’ta gözaltına alınan üç Özgür-Der yöneticisisinden 3 ay sonra ilk kez haber alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aileleri ile görüşmelerine izin verilen Mustafa Eğilli, Hasip Yokuş ve Metin Demir’in sağlık durumu iyi ancak ne zaman serbest bırakılacakları belli
26 Ağustos 2006 07:05
Yazı boyutunu büyütmek için

Gerekçe gösterilmeksizin Kuzey Irak’ta gözaltına alınan üç Özgür-Der yöneticisisinden 3 ay sonra ilk kez haber alındı. Erbil Asayiş Merkezi’nde aileleri ile görüşmelerine izin verilen Mustafa Eğilli, Hasip Yokuş ve Metin Demir’in sağlık durumunun iyi olduğu ancak ne zaman serbest bırakılacaklarının belli olmadığı belirtildi. Özgür-Der Diyarbakır şubesi Yönetim Kurulu üyesi Metin Demir 1 Haziran’da Kuzey Irak’a yaptığı geçiş sırasında Barzani’ye bağlı peşmergeler tarafından gözaltına alındı. Demir’den haber alınamayınca 12 Haziran’da Özgür-Der ‘in Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Eğilli ve Hasip Yokuş da Kuzey Irak’a gitti. Ancak onlar da gözaltına alındı. 3 aya yakın bir süre kendilerinden haber alınamayan 3 Türk vatandaşı ile ilk temas önceki gün kuruldu. Aileleri ile görüşmelerine izin verilen Demir, Egilli ve Yokuş’un sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.
Bu arada Türk vatandaşlarının uluslararası bir komplonun parçası olduğu için tutuklandığı ileri sürüldü.

AİLELERİ DESTEK BEKLİYOR

Çocuklarıyla görüşen aileler ise Türk Dışişleri Bakanlığı’na ve sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulunarak, yakınlarının serbest bırakılması için yardım istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious