Irak'taki çatışmalarda 180 kişi hayatını kaybetti

Irak'taki çatışmalarda 180 kişi hayatını kaybetti.7870
  • Giriş : 27.03.2008 / 21:39:00

Irak'ta emniyet güçleriyle Şii milisleri arasında devam eden silahlı çatışmalarda 188 kişi öldü, 636 kişi de yaralandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Irak'ın ikinci büyük kenti Basra'da geçen salı sabahı patlak veren ve Bağdat'ın Şii mahalleleriyle güneydeki birçok şehre sıçrayan çatışmalarda, AA'nın Iraklı hastane ve polis kaynaklarından edindiği bilgiye göre, 188 kişi hayatını kaybetti, 636 kişi de yaralandı. Basra polisi, salı günü patlak veren olaylarda şu ana kadar Basra ilinde 60 kişinin öldüğünü ve 250 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Mukteda Sadr'ın, Mehdi Ordusu'ndan üst düzey bir sorumlu, AA'ya yaptığı açıklamada, Bağdat-Sadr semtindeki çatışmalarda 50 kişinin öldüğünü 250 kişinin de yaralandığını söyledi.

Kerbela Valisi Dr. Akil Haz'al da Kerbela'daki çatışmalarda 10 polisin yaralandığını onlarca silahlının yakalandığını belirtti.

Bağdat'ın güneyindeki Babil (Hille) şehrinde Şii milislere karşı süren operasyonlarda, ABD ordusu da Irak güçlerine destek amacıyla hava saldırısı düzenledi.

Babil Polisi yaptığı açıklamada, Irak güvenlik güçlerine havadan destek veren Amerikan kuvvetlerinin bombardımanı sonucu 29 kişinin öldüğünü ve 40 kişinin de yaralandığını, çatışmalarda 3 polisin hayatını kaybettiğini ve 3 polisin de yaralandığını dile getirdi.

Helikopterlerle düzenlenen saldırıyı doğrulayan ABD ordusu, çok sayıda can kaybı olduğu haberlerini yalanladı.

Divaniye'deki çatışmalarda 2 kişi öldü, 8 polis yaralandı ve 8 kişi tutuklandı.

Bu arada, Irak'ın Kut şehrinde güvenlik güçleriyle Şii milisler arasındaki çatışmalarda 44 kişi öldü. Kut Emniyet Müdürü General Abdülhanin El Amara, başkent Bağdat'ın güney doğusundaki Kut şehrinde dün geceden bu yana ölenlerin sayısının 44 olduğunu açıkladı. El Amara, dün gece başlayan çatışmalarda, 40 milisin ve 4 polisin öldüğünü, milis kuvvetlerden 75 kişinin yaralandığını söyledi.

Çatışmalar, Nuri Maliki hükümetinin Basra'yı radikal Şii lideri Mukteda Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu milislerinden temizlemek amacıyla salı sabahı başlattığı operasyonla patlak verdi. Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Şii milislerine silahlarını güvenlik güçlerine teslim etmek için 72 saat süre tanımış ve silah bırakan milisler hakkında yasal işlem yapılmayacağını belirtmişti.

Öte yandan, resmi bir kaynak, Bağdat Güvenlik Planı'nın Sivil Resmi Sözcüsü Tahsin Şeyhli'nin, Bağdat'ın güney doğusundaki El Emin semtinde bulunan evine onlarca silahlının düzenlediği baskında kaçırıldığını açıkladı. Baskında Şeyhli'nin, 3 koruma görevlisinin öldürüldüğü ve evinin yakıldığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious