Irak'taki İngiliz askerleri azaltılıyor

  • Giriş : 26.10.2006 / 00:00:00

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, manşetten verdiği haberinde, İngiltere'nin Irak'ta bulunan 7 bin 200 askerini Şubat ayından itibaren 3 bin 500'e indireceğini yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Tony Blair'e olan baskılar ise gittikçe artıyor.

The Daily Telegraph gazetesi bugün manşetten verdiği haberinde, Irak'taki İngiliz asker sayısının birkaç ay içinde yarıya ineceğini yazıyor. Haberde Irak'taki İngiliz komandoların isyancı gerillalara karşı verdiği çatışmada önemli yol kattettikleri sözlerine yer veren gazete, üst düzey bir askeri yetkiliye dayandırdığı haberinde, askeri yetkilinin, çatışmalarda sağlanan başarının bu şekilde devam etmesi halinde Şubat ayından itibaren asker sayısı yarıya indirilebiliceği sözlerini aktardı.

Irak'ta bulunan İngiliz askerleri geçtiğimiz ay "Sinbad Operasyonu" adında gerillalara karşı bir mücadele başlatmıştı. Yaklaşık son 6 aydan bu yana İngiliz askerlerin Irak'ta verdiği mücadelenin etkisini gösterdiğini anlatan yetkili, Irak'taki isyanı yok etmede başarılı olduklarını ve bunun önümüzdeki aylarda asker çekmeye kadar varabileceğini söyledi. Askeri yetkili Telegraph'a verdiği demecinde, "Eğer Sinbad Operasyonu devam eder ve başarılı olursa, o zaman biz de Şubat ayından itibaren Irak'taki askeri gücün azaltılması seçeneğini düşünebiliriz. Şu an başarı noktasına çok yakınız ve böyle bir hava var. Bir dokunmakla bunu tamamen başarabiliriz hissini yaşıyoruz."dedi.

Bu arada Telegraph'taki haberin devamında, Washington'un İngiltere'den bir yıl içinde askerlerini çekme konusunda bilgilendirildiğini ve bunun Afganistan'daki terörle mücadelede İngiltere'yi konsantre edeceğini yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious