Irak'taki karşı gruplar, Helsinki'de bir araya geldi

Irak'taki karşı gruplar, Helsinki'de bir araya geldi.9027
  • Giriş : 28.04.2008 / 10:53:00

Irak'taki karşı gruplar, Finlandiya Eski Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari'nin başkanlık yaptığı bir girişim ile Helsinki'de bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ahtisaari'nin başkanlık yaptığı Kriz Yönetimi Girişimi ile gruplar ikinci kez bir araya geldi. Helsinki'deki gizli bir yerde bir araya gelen Sünni, Şii ve Kürt gruplar 3 günlük toplantılarını tamamladı. Toplantı sonrası karşıt gruplar, siyasi sorunları çözmede "diyalog ve müzakerenin" ana yöntem olmasında karar kıldı.

Irak Milli Meclisi Anayasa İnceleme Komitesi Başkanı Humam Hammoudi, "Anlaşmazlıklarımızın devam ettiği zor bir dönemde kaydettiğimiz ilerlemeden memnunum. Gelecek aylarda daha fazla güven sağlayacağız." şeklinde konuştu. Katılımcılar, Bağdat'ta önümüzdeki 3 ay içinde "Irak'taki uzlaşıyı sağlamak için bir araya gelmek üzere" anlaştı.

Kriz Yönetimi Girişimi'nden yapılan açıklamada, grupların müzakerelere katılmak için anlaştıklarını bildirildi. Katılımcılar arasında Ulusal Uzlaşı Bakanı Ekrem El-Hakim, Kürt vekil Fuad Massoum, Şii vekil Ali Adeeb ve Sünni siyasetçi Osman El-Tikriti bulunuyor. Ayrıca, Kuzey İrlanda'dan 6 danışman ve Güney Afrika'daki ırkçı yönetime karşı mücadele veren 5 kişi de bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious