Irak'taki patlamayla ilgili 3 gözaltı

  • Giriş : 13.04.2007 / 00:00:00

Irak Parlamentosu'nun lokantasında dün düzenlenen saldırıyla ilgili olarak 3 lokanta çalışanı gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Parlamento da ''terör'' gündemiyle olağanüstü toplandı.

Toplantı Kuran-ı Kerim'den ayetlerin okunmasıyla başladı. Televizyondan canlı yayımlanan toplantıya katılımın az olduğu gözlendi.

Meclis Basın Bürosu Başkanı Muhammed Ebu Bekir, toplantının başlamasından önce yaptığı açıklamada, uygulanan sıkı güvenlik önlemleri ve cuma günü araçlara uygulanan trafik yasağı nedeniyle milletvekillerinin Meclis'e ulaşmakta güçlük çektiğini, çoğu milletvekilinin de yaralı arkadaşlarını ziyarete gittiğini belirtti.

Üç kişi gözaltında

İktidardaki Şii İttifakı milletvekili Hasan Seneyid, Meclis dışındaki bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada, üç çalışanın sorgulanmak üzere gözaltına alındığını, ancak haklarında henüz suçlamada bulunulmadığını belirtti.

Seneyid, Meclis'te çalışan bazı koruma görevlilerinin de soruşturma kapsamına alındığını, buna karşın korumalardan gözaltına alınan olmadığını söyledi.

Saldırıyı, henüz üstlenen olmazken, Amerikan ordusu, El Kaide'den şüpheleniyor.

Saldırganın Sünni bir milletvekilinin "koruması" olabileceği ihtimali üzerinde de duruluyor. ABD Başkanı George Bush, saldırıyı kınadı ve "Irak hükümetinin yanındayız" dedi.

Bağdat'ta Parlamento'nun lokantasında dün düzenlenen intihar saldırısında aralarında milletvekillerinin de bulunduğu 8 kişi ölmüş, 20'den fazla kişi de yaralanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious