Irak'taki saldırıda 7 polis ve 1 peşmerge öldü

Irak'taki saldırıda 7 polis ve 1 peşmerge öldü.15917
  • Giriş : 29.06.2009 / 18:10:00

Irak'ın kuzeyindeki Musul kenti yakınında bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda 7 Irak polisiyle bir peşmergenin öldüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Polis kaynakları, Musul'un 40 kilometre doğusunda, Hristiyanların çoğunlukta olduğu, peşmergelerin kontrolündeki Hamdaniye kasabasında tespit edilen bomba yüklü bir aracın, güvenlik güçleri bölgeyi kordon altına alırken infilak ettiğini, 8 kişinin öldüğünü, 3 kişinin yaralandığını söylediler.

ABD güçlerinin, Bağdat ile Washington arasındaki güvenlik anlaşması uyarınca yarın kent merkezlerinden çekilmesi planlanırken, son zamanlarda özellikle başkent Bağdat ve ülkenin kuzeyinde bombalı saldırıların arttığına dikkat çekiliyor.

İşgalden 6 yıl sonra ABD güçlerinin kentlerden çekilecek olmasının çoğu Iraklı tarafından ülkenin egemenliği yolunda önemli bir kilometre taşı olarak görülerek sevinçle karşılandığı haber veriliyor. Ancak bir yıl içindeki en kanlı iki saldırının aralarında yer aldığı son zamanlarda artan şiddet olaylarının, Irak'ta ülkenin kendi güvenlik kuvvetlerine inancı sarstığı yorumu da yapılıyor.

Bağdat ve Kerkük kentlerinde önceki günlerde düzenlenen bombalı saldırılarda 150'yi aşkın kişi ölmüştü.

ABD ile Irak arasında Kasım 2008'de imzalanan güvenlik anlaşması, Amerikan kuvvetlerinin kentlerden bu ay, ülkeden de 2011 yılı sonunda çekilmesini öngörüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*