Irak'taki saldırılarda ölü sayısı 40'ı aştı

  • Giriş : 25.06.2007 / 16:53:00
  • Güncelleme : 25.06.2007 / 17:33:30

Irak'ta bugün 3'ü intihar eylemi olarak düzenlenen saldırılarda ölenlerin sayısı 40'ı aştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Polis ve görgü tanıkları, başkent Bağdat'taki Mansur otelinde Anbar vilayetinden gelen aşiret liderlerinin katıldığı toplantıyı hedef alan saldırıda, intihar komandosunun patlayıcı sarılı kemerini havaya uçurması sonucu ölenlerin sayısının 12'yi bulduğunu, 40'dan fazla da yaralı olduğunu söyledi.

Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, yabancılar ve Iraklı yetkililerin sıklıkla kaldığı otelin lobisinde düzenlenen saldırıda ölenler arasında, Sünni Arap aşiretlerinin liderlerinden 6'sının da olabileceği belirtilirken, Irak devlet televizyonu, önde gelen aşiret lideri Fasal El İgud'un saldırıda ölenler arasında olduğunu duyurdu.

Televizyon, eski Anbar valisi ve tarım bakan yardımcısı İgud'un yanı sıra bir muhabirinin saldırıda hayatını kaybettiğini belirtti.

Görgü tanıkları, TSİ 11.00'de düzenlenen saldırıda lobinin ağır hasar gördüğünü ifade etti.

Irak'ın kuzeyinde petrol zengini Beyci kentinde düzenlenen intihar saldırısında ise 18 kişinin öldüğü, 40 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

Beyci'de intihar komandosu, yakıt dolu tankerle kentteki bir polis karakolunun istinad duvarına çarpmıştı.

Irak'ın güneyindeki Şii kenti Hille'de bombalı araçla düzenlenen intihar saldırısında ise 8 kişi ölmüştü.

Bu arada, yetkililer, Irak'ın kuzeyindeki Musul kentinde park etmiş bombalı bir aracın havaya uçurulması sonucu ise 3 kişinin öldüğünü, 40 kişinin de yaralandığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious