Irak'taki seçimde ilk sonuçlar

Irak'taki seçimde ilk sonuçlar.8851
  • Giriş : 01.02.2009 / 21:29:00

Irak'ta dün yapılan yerel seçimlerde Başbakan Nuri El Maliki'nin adaylarının önde gittiği belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


İlk resmi sonuçların açıklanması günler alacak olsa da rakip Şii partilerin liderleri, Maliki'nin Hukuk Devleti koalisyonunun Şii bölgelerinde önde gittiğini kabul ediyor.

Başbakana yakın bir hükümet yetkilisi, Hukuk Devleti koalisyonunun güneydeki 9 Şii vilayetinin tümünde ve Şiilerin yoğun olduğu Bağdat'ın doğusunda kazanmış göründüğünü söyledi.

ABD'nin işgalinden beri güneydeki vilayetlerin çoğunun kontrolünü elinde tutan Irak İslam Yüksek Konseyi'nin Basra yetkilisi Furat el Şera da ilk gelen bilgilere göre, Maliki'nin listesinin Basra'da ilk sırada olduğunu söyledi.

Basra seçim komisyonundan bir kaynak, ilk oy sayımlarının Hukuk Devleti koalisyonunun önde gittiğini gösterdiğini söyledi.

Şii lider Mukteda Sadr'ın hareketinden bir yetkili, Bağdat'ın Şii semti Sadr Şehri ile ülkenin güneyindeki vilayetlerde Maliki'nin zaferini kabul etti.

Resmi sonuçların bir aydan önce netleşmeyeceği belirtiliyor. Bazı politikacılar da ilk verilerden bir sonuç çıkarmak için çok erken olduğunu kaydediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*