'Irak'taki seçimler Türkmenler için bir sınav'

'Irak'taki seçimler Türkmenler için bir sınav'.15688
  • Giriş : 29.01.2009 / 15:26:00

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Ankara Temsilcisi Ahmet Muratlı, Irak'ta cumartesi günü yapılacak yerel seçimlerin Türkmenler için "bir sınav aynı zamanda da bir başlangıç" olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Muratlı, 31 Ocak'taki yerel seçimlerin, Türkmenlerin de il meclisine kendi seçmenlerini göndermesi açısından "önemli bir adım ve önemli bir deneme" olduğunu bildirdi.

Irak'ta bazı bölgelerde ilk defa sandık kurulacağına dikkati çeken Muratlı, bu bölgelerdeki sayıların ortaya çıkmasıyla eksikliklerin ve neler yapılabileceğinin görüleceğini kaydetti.

Yerel seçim sürecinin Irak'ta bayram havasında geçtiğini vurgulayan ITC Ankara Temsilcisi, eski seçimlere göre daha güvenli ve huzurlu bir ortamın mevcut olduğunu söyledi.

Muratlı, eski seçimlerdeki "şaibeleri ve yolsuzlukları" hatırlatarak, bu seçimle özellikle Musul gibi kentlerden alınacak sonuçların daha önceki seçimlerdeki bu yolsuzluk iddialarını doğrulayacağını ifade etti.

"Türkmenler için bu seçim bir sınav, aynı zamanda da bir başlangıç" diyen Ahmet Muratlı, Türkmenlerin bundan sonra daha iyiye doğru, kendi ve ülke çıkarlarını ön plana çıkararak çalışacakları konusundaki ümidini dile getirdi.

Irak'ın kuzeyindeki Dohuk, Erbil, Sülaymaniye kentleri ile Kerkük seçim dışı tutuluyor. 14 ilde yapılacak yerel seçimlere, 400'den fazla siyasi oluşum ve partiden 14 bin 430 aday katılıyor.

Seçim yasasının öngördüğü yüzde 25 kadın aday barajının da katkısıyla aralarında 3 bin 912 kadının bulunduğu 14 bin 430 kişi, toplam 440 sandalye için yarışacak.

Uluslararası Kriz Grubu son yayımladığı raporunda, Irak'taki yerel seçimlerin "dönüm noktası" olabileceğini bildirdi. Raporda, 2005'teki yerel ve meclis seçimlerinin ülkede iç savaşın yolunu açtığı, 31 Ocaktaki bu seçimlerin ise tersine Irak'ta barış için bir dönüm noktası olabileceği belirtildi.

Bu arada Irak'taki yerel seçimlerde Türkiye'den de, aralarında akademisyen, araştırmacı ve düşünce kuruluşlarından temsilcilerin bulunduğu 26 gözlemci görev yapacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*