'Irak'taki terörün kaynağı ABD'

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Suudi Arabistan Prensi Abdul Aziz el Saud, Irak'ta terörist oluşumdan ABD askerlerinin sorumlu olduğunu ileri sürerek ABD'nin Irak'tan hemen çekilmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Suudi Arabistan İstihbarat Şefi Prens Mugrin Bin Abdul Aziz El Saud, ABD'nin Irak'taki askerlerini 'zamanında' çekmesi gerektiğini belirterek, Irak'taki ABD askeri varlığının terörist ürettiğini savundu.

Manama'da Körfez Güvenlik Konferansı'nda konuşan Suudi Arabistan İstihbarat Şefi Prens El Saud, Irak'taki ABD askerlerinin zamanında çekilmesi gerektiğini, fakat bu zamanın henüz gelmediğini kaydetti. El Saud, "ABD askerlerinin Irak'taki varlığı terörist oluşuma sebep olmaktadır.

Buna rağmen çekilme vaktinin henüz geldiğini düşünmüyorum. Ancak uygun bir zamanda çekilmeleri gerekir" dedi. Irak'taki terörist oluşumun başlıca sebebinin ABD askeri varlığı olduğunu ileri süren El Saud, Irak'taki şiddet olaylarının büyüyerek bölge ülkelerine, özellikle Suudi Arabistan'a yayılmasının çok ciddi bir risk olduğunu da sözlerine ekledi.

İsrail'in nükleer bomba sahibi olmasının bölgede silahlanma yarışını provoke ettiğini de dile getiren El Saud, "İsrail'in nükleer bomba sahibi olması, Ortadoğu'da kısa ve uzun vadede ciddi bir stratejik tehdit oluşturuyor. Bu da bölge ülkelerini silahlanma yarışına sevk ediyor" diye konuştu.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious