Irak'taki yangın tüm dünyaya yayılabilir

  • Giriş : 01.03.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan'dan dünyaya tarihi çağrı. Erdoğan, Irak'taki yangının hemen söndürülememesi halinde, alevlerin sağa sola yayılacağını belirterek, "Şiddet dönülemez noktaya gelmeden söndürülmelidir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tüm dünyaya Irak'taki şiddet olaylarına karşı harekete geçme çağrısında bulunarak, "Şiddet yangını geri dönülemez bir noktaya ulaşmadan söndürülmeli. Vaktinde tedbiri alınmayan kıvılcımlar bir anda küresel bir soruna dönüşebilir. Bu yangın sağa, sola sıçramadan, yerinde çözümünü başarabilmemiz hepimizin ortak sorumluluğudur" dedi.

Erdoğan, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Irak'taki şiddet olaylarına değinerek, 'Türkiye'nin çıkarlarını korumak, küresel ve bölgesel barışla doğrudan ilgili' olduğunu söyledi. Irak'ta bir an önce şiddet ve çatışmaların yerini ortak aklın alması gerektiğini anlatan Erdoğan, "Şiddet yangını geri dönülemez bir noktaya ulaşmadan söndürülmeli, kurum ve kurallarıyla demokratik bir sistem tesis edilmelidir" diye konuştu.

Erdoğan, barış ve demokrasinin tesisi için sorumluluk duyan bütün uluslararası aktörlerin, Irak halkına ve yönetimine yardımcı olmasını isteyerek, "Şartlar ne kadar zor olursa olsun barışı başarabiliriz. Yeter ki provokasyon ve tahrikleri bertaraf edecek iradeyi hep birlikte güçlendirelim" diye konuştu. Çatışma alanlarında değil, barışın imkanları üzerinde hep birlikte kafa yorulmasını isteyen Erdoğan, "Özellikle son günlerde tahrik edilen, kışkırtılan mezhep çatışmasının alevleri yerinde söndürülemezse, bundan istisnasız herkesin zarar göreceği muhakkaktır" uyarısında bulundu.

KRİZ KÜRESELLEŞEBİLİR

Türkiye'nin öncülüğünde Irak'a Komşu Ülkeler Süreci toplantıları yapıldığını hatırlatan Başbakan, "Din, etnik köken ve mezhep farkı gözetmeksizin Irak'ın bütünlüğünü muhafaza etmek temelinde, bütün iç aktörlerle sağlıklı diyaloglar kurduk" diye konuştu. Erdoğan şunları anlattı:

"İçerden ve dışardan gelen tahrik ve provokasyonların bertaraf edilmesi için büyük bir dikkat gerekiyor. Eğer gerekli dikkat gösterilmez, bu yangın tezelden söndürülmezse çok daha tehlikeli sonuçlarla karşı karşıya kalabiliriz. Vaktinde tedbiri alınmayan kıvılcımlar, bir anda küresel bir soruna dönüşebilir. Süreç, daha fazla katılaşmadan, barışın imkanlarını sonuna kadar zorlamak gerekiyor. Türkiye'nin, başından beri ortaya koyduğu siyasi irade, bu yöndedir. Irak konusunda baştan beri 5 temel noktanın altını çiziyoruz. Bunun bir tanesi Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması konusudur. Bir diğeri, Irak'ın yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin, tüm Irak halkına ait olması meselesidir. Üçüncüsü, etnik unsurların birbirleri üzerinde egemenlik sağlamaması konusudur. Dördüncüsü, mezhebi unsurların birbirleri üzerinde egemenlik sağlamaması, beşinci de Kerkük'ün özel bir statüye tabi tutulması olayıdır."

ORTAK SORUMLULUĞUMUZ

Temsil sorunu olmayan, demokratik katılıma dayanan bir hükümet, Irak'ın yaralarını sarabileceğini ifade eden Erdoğan, "Bugün içeride etnik ve mezhepsel çatışmalardan özenle kaçınılması, dışarıda da tüm uluslararası aktörlerin bu doğrultuda Irak'a yardımcı olması en büyük temennimizdir. İnanıyoruz ki bu yangın sağa, sola sıçramadan, yerinde çözümünü başarabilmemiz hepimizin ortak sorumluluğudur" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious