Irak'tan ABD'ye sessiz direniş

Irak'tan ABD'ye sessiz direniş.51253
  • Giriş : 07.08.2007 / 08:22:00

Amerika Savunma Bakanı Robert Gates, Bağdat yönetimini uzlaşmaya yeterince önem vermemekle suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Iraklılar ise,petrol yasasına karşı ortak bir uzlaşmazlık paktıyla kendilerini savunuyorlar

Gates, Irak’ta siyasi gruplar arasında ulusal uzlaşmaya varılmamasından dolayı hayal kırıklığı duyduğunu açıkladı. Gates, Iraklı siyasi gruplar arasındaki güvensizliğin bu boyutlarda olduğunu, Amerikalı yetkililerin dikkate almadığını bildirdi.

UZLAŞMANIN EN BÜYÜĞÜ

Gates'in uzlaşmayla vurgulamaya çalıştığı ABD gerçeğinin Irak Parlamentosu tarafından "petrol yasasının" kabul edilmemiş olması olarak gösteriliyor. ABD'nin Irak'ta uzlaşma yok itirazlarının aslında büyük bir Irak uzlaşmasına karşı eleştiri olduğuna dikkat çeken gözlemciler “Sünniler ve Şiiler Irak petrolünü ABD'ye peşkeş çekecek olan yeni petrol yasasını parlamentodan geçirmemekte uzlaşmış olmaları ABD'nin eleştirine neden oluyor” açıklaması yapıyorlar. Dış gözlemciler, Sünniler'in hükümetten ayrılacaklarını ilan etmeleri ve Maliki'ye yapılan Sünni eleştirilerin altında bu gizli uzlaşının olduğunu belirtiyor. Bu görüşü ileri sürenlerin en büyük delili ise, Maliki'nin Sünniler'in hükümetten çekilmesini kabul etmemesi olarak gösteriliyor. Irak'ın yer altı zenginliklerini istilacı güçlere karşı korumak için Sünni ve Şii grupların böylesi bir strateji geliştirdikleri ifade ediliyor.

IRAK’IN DERiN SiYASETi

İşgal altında ne kadar politika üretilebilirse Iraklı politikacılarda bunu becermeye çalışıyor. Petrol yasası buna en önemli örneklerden biri. ABD bu yasanın kendisi ve müttefikleri için yaşamsal değerde olduğunu bildiğinden dolayı bu yasanın çıkması gerektiğini vurguluyor. Yöntemi ise, Iraklı yetkililerin yeterince çalışmadıkları ifade etmek. Gözlemcilere göre ise,Iraklı Sünniler’in ve Şiiler’in Irak’ın öz kaynaklarını ABD’ye sömürge yapmama direçlerini kırmaya yönelik bu yakınma.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious