Irak'tan Bakan Zebari Ankara'da

Irak'tan Bakan Zebari Ankara'da.8442
  • Giriş : 22.01.2009 / 22:36:00

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari resmi bir ziyaret için başkent Ankara'ya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari resmi bir ziyaret için başkent Ankara'ya geldi. Zebari havalananında ziyaretle ilglii kısa bir açıklama yaptı.

Esenboğa Havalimanı'nda kısa bir açıklama yapan Zebari, ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda geliştiği bir zamanda gerçekleştiğine dikkat çekti.

Irak'la Türkiye arasında stratejik deklarasyonun imzalanmasının ardından gelişen ilişkilere dikkat çeken Hoşyar Zebari, görüşmelerde ortak çıkarları ilgilendiren tüm konuların ele alınacağını söyledi. Zebari, bu kapsamda terör örgütü PKK ile mücadele, sınır güvenliğinin sağlanması, ekonomik entegrasyon ile Türkiye'nin bölgede oynadığı pozitif rolün gündeme geleceğini belirterek, "Çok dolu bir gündemimiz var. Bu ziyaret bizim için büyük önem taşıyor, Türkiye için de öyle. İkili ilişkileri geliştirme konusunda somut anlayış için çok olumlu bir atmosfer mevcut" şeklinde konuştu.

Bağdat'ın Washington'la yaptığı güvenlik anlaşması SOFA'nın ardından Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlar için Irak'la masaya oturmasına yönelik bir soru üzerine, Hoşyar Zebari, "SOFA bizimle ABD arasında bir anlaşmadır. Üçüncü taraflarla bu kapsamda anlaşma yapmaya ihtiyaç duymuyoruz" cevabını verdi. Amerikan askerlerinin Irak'ı terk edeceği 2011 yılına kadar ülkelerini iç ve dış tehditlere karşı korumak için askeri yapılanmayı tamamlamaya çalışacaklarını söyleyen Zebari, "Tabii ki komşularımız, özellikle de bölgeye ilgisi bulunan çok çok önemli bir ülke olan Türkiye'yle içişlerine karşılıklı saygı anlayışı içerisinde çalışacağız. Türkiye'nin bölgeye yönelik meşru ilgisini anlıyoruz" dedi.

Zebari yarın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek. Zebari, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile de görüşecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*