Irak'tan çalınan tarihi eserler iade edildi

Irak'tan çalınan tarihi eserler iade edildi.9027
  • Giriş : 09.06.2008 / 18:49:00

Irak Ulusal Müzesi'nden 2003 yılındaki işgal sırasında çalınan ve Amerika'da gümrük görevlileri tarafından ele geçirilen çok sayıda tarihi eser, bugün törenle Irak'a iade edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bağdat'ta düzenlenen törende, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, ele geçirilen eserleri Tarihi Eserler Bakanı Muhammed El Uraibi'ye teslim etti. Zebari, bunun bir başlangıç olduğunu, yakın gelecekte daha fazla eseri geri getirmeyi umduklarını söyledi.

Irak tarihi eserler ve kültür mirası kurumu başkanı Amira İdan, teslim aldıkları eserlerin milattan önce 2000 ve 3000 yılları arasına ait olduğunu kaydetti.

Tarihi Eserler Bakanlığı sözcüsü Abdülzehra El Talagani, teslim edilen eserlerin ABD'nin Philadelphia kentinde gümrük görevlileri tarafından geçen ay bulunduğunu ve Washington'daki Irak Büyükelçiliğine teslim edildiğini belirtti. Sözcü, eserlerin ele geçirilmesiyle ilgili ayrıntıları bilmediğini söyledi.

ABD'nin Irak işgali döneminde, dünya kültür mirası için çok önemli kabul edilen binlerce tarihi eser yağmalanmıştı. Iraklı yetkililer, çalınan eserlerle ilgili olarak organize çeteleri ve işgalci yabancı güçleri suçlamıştı.

Çalınan tarihi eserlerin çoğu Bağdat'taki Ulusal Müze'de korunuyordu, ancak çok sayıda eserin de Irak'ın farklı bölgelerinde çağlar boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan binlerce arkeolojik alandan çalındığı belirtiliyor.

Irak hükümeti, bir kısmı dünya genelindeki açık artırmalarda boy göstermeye başlayan bu eserleri geri almaya çalışıyor. Nisan ayında, Suriye'de ele geçirilen yaklaşık 700 eser iade edilmişti.

Tarihi Eserler Bakanı Uraibi, 2003'te Ulusal Müze'den yağmalanan yaklaşık 15 bin eserin yaklaşık 5-6 bininin döndüğünü kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious