Irak'tan doğal gaz alacağız

  • Giriş : 10.03.2007 / 00:00:00

Enerji Bakanı Hilmi Güler, İstanbul'da yapılan ABD-Irak-Türkiye Enerji Zirvesi'nde, Irak'tan doğalgaz alınmasının gündeme geldiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Zirve kapsamında ABD Dışişleri Bakanlığı'nın enerjiden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Matt Bryza ile görüşen Güler, Irak'tan alınacak LNG'nin (sıvılaştırılmış doğalgaz) Ceyhan'a getirilip, buradan üçüncü ülkelere de ulaştırılabileceğini belirtti.

Güler, dün İstanbul'da düzenlenen Enerji Forumu'nda, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matt Bryza'nın da katılımı ile ABD-Irak-Türkiye Zirvesi gerçekleştirdi. Irak'tan North Petrolium şirketinin de katıldığı zirvede, Enerji Bakanlığı bürokratları da hazır bulundu.

Güler, bir siteye zirveyle ilgili yaptığı açıklamada, sıkıntı içinde bulunan Irak'ın enerji ihtiyaçlarını masaya yatırdıklarını söyledi. Irak doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya götürülmesi konusunda görüşüldüğünü belirten Güler, şöyle konuştu:

“Irak, güç ve üzücü durumda. Elektrik ihtiyacının ancak üçte birini kullanabiliyor. Petrol tesisleri çalışmıyor. Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı çalışmıyor. Kerkük-Yumurtalık Boru Hattı'nın tam kapasite çalışması için gerekli noktaları tespit ettik. Emniyet konusunda neler yapılması gerektiğini konuştuk. Irak'ın elektrik ihtiyacının karşılanması için Irak'taki doğalgazdan yararlanılması da gündemimize geldi. Üretilen elektrik ile hem Irak'ın hem de Türkiye'nin ihtiyacının karşılanması mümkün olabilir. TPAO'nun Irak'ta rol alması üzerinde de görüşüldü. Bu zirvede, ilk adımda taraflar çalışmalarını tamamladıktan sonra tekrar bir araya geleceğiz.”

Irak gazının Türkiye'ye gelmesi konusunda, boru hattı dışında, gazın LNG olarak Ceyhan'a gelebileceğini söyleyen Güler, gazın Ceyhan'dan gemilerle üçüncü ülkelere ulaştırılabileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious