Irak'tan dönen Rice, Babacan ile işbirliğini görüştü

Irak'tan dönen Rice, Babacan ile işbirliğini görüştü.13219
  • Giriş : 20.12.2007 / 17:34:00
  • Güncelleme : 20.12.2007 / 18:29:08

Babacan, ABD Dışişleri Bakanı Condelezza Rice ile telefonda Kuzey Irak'taki PKK operasyonunu görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Babacan, Irak seyahatini yeni bitirerek Washington'a dönen Rice ile dün akşam telefonla görüştü.

Görüşmede, Babacan'ın ABD ile iyi seyretmekte olan istihbarat değişiminden duyduğu memnuniyeti dile getirdiği bildirildi.

Operasyonun hedeflerinin tamamen Kuzey Irak'taki terör örgütü unsurları olduğunu bir kez daha vurgulayan Babacan, sivillerin hiçbir şekilde hedef alınmadığını da belirtti.

Babacan'ın Türkiye'nin Irak'a yönelik politikasının ana hatlarını bir kez daha aktardığı ve bu çerçevede operasyonun Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğü, Irak halkı ve Irak'ın milli kaynaklarına karşı olmadığını tekrarladığı öğrenildi.

Rice neler söyledi?

Rice da istihbarat alanındaki işbirliğinden kendilerinin de çok memnun olduğunu ve bu işbirliğinin iyi bir şekilde çalıştığı izlenimi edindiklerini belirtti.

Türkiye ile ABD'nin terörörgütü PKK'yı ortak düşman ilan ettiğini hatırlatan Rice, operasyonda sivillerin hedef alınmamasını memnuniyetle not ettiklerini kaydetti.

Babacan'ın Rice'a Irak seyahatine ilişkin izlenimlerini de sorduğu öğrenilirken, bunun üzerine Rice'ın, Irak'taki genel durumun hassasiyetini hala koruduğunu, ancak iyiye doğru bir gidişin de sözkonusu olduğunu söyleyerek, BM'nin rolünün artırılmasına vurgu yaptığı ve BM'nin gelecek dönemde artacak rolünün bütün ülkelerce desteklenmesini umduklarını anlattığı bildirildi.

Dışişleri Bakanı Babacan'ın Kuzey Irak ve son operasyondan bahsederken Rice'a, Türkiye'nin bölgesel Kürt yönetiminden beklentilerinin hala devam ettiğini, bununla birlikte henüz tam bir işbirliği yapılamadığını aktardığı da öğrenildi.

İki dışişleri bakanı, en son İstanbul'da toplanan genişletilmiş Irak'a komşu ülkeler toplantısı girişimimin yararından bahsederek, gelecek yıl Kuveyt'te yapılması düşünülen toplantıya dair hazırlıkları da ele aldı.

Bu arada Türkiye'nin kuzey Irak'taki PKK unsurlarına yönelik operasyonuna dair diplomatik çabalarını yoğunlaştırdığı ve bu çerçevede bütün Türk misyonları ve temsilciliklerinin, bulundukları ülkelerde operasyon hakkında bilgi sunmaya devam ettiği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious