Irak'tan gelen kurye Gaziantep'e eylem talimatı verince!

Irak'tan gelen kurye Gaziantep'e eylem talimatı verince!.9710
  • Giriş : 26.01.2008 / 08:30:00

Teröristlerle birlikte bombayı da ele geçirmek isteyen polis, Gaziantep'teki militanları adım adım izledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

El Kaide'ye yönelik operasyonun 6 aylık takip sonucunda gerçekleştiği ortaya çıktı. Teröristlerle birlikte bombayı da ele geçirmek isteyen polis, Gaziantep'teki militanları adım adım izledi. Irak'tan gelen kurye, eylem talimatı verince önceki gün operasyon için düğmeye basıldı.

Gaziantep'te gerçekleşen 12 saatlik El Kaide operasyonu, bir dizi kanlı eylemi engelledi. 2003'teki İngiltere Büyükelçiliği ve HSBC saldırılarının benzerini planlayan örgüt, polisin titiz çalışmasına takıldı. Alınan bilgilere göre 4 militanın öldürüldüğü baskın, 6 aylık takibin sonunda gerçekleşti. Örgüt yöneticilerinden Abdülhadi el Iraki'nin Türkiye tarafından CIA'ya teslim edildiğini ileri süren El Kaide, intikam amaçlı eylem için militanlarına talimat verdi. Gaziantep'teki 'Selefiler grubu'nun hazırlık yaptığını tespit eden güvenlik güçleri de alarma geçti. 'Dil öğrenmek' gerekçesiyle gittikleri Irak, Afganistan ve Pakistan'da silahlı eğitim gören militanlar yakın takibe alındı. Teröristleri bombayla birlikte yakalamak isteyen polis, eylem emrini getirecek kuryeyi beklemeye başladı. Bir hafta önce Gaziantep'e ulaşan kurye, militanlara 'sabredin, bekleyin' mesajını iletince operasyon ertelendi. Gergin bekleyiş önceki gün sona erdi. "Irak'tan gelen kurye, nokta hedefleri militanlara iletti" bilgisine ulaşan polis, baskın için düğmeye bastı. Bomba malzemeleri ve silahların depolandığı 3 hücre evi ile örgüt mensuplarının kaldığı 15 yere eşzamanlı operasyon düzenlendi. Gece yarısı baskınında ağır çatışmalar yaşandı. Özel Harekatçılara silahla karşılık veren militanlar, belge ve dokümanları sobada yakmaya çalıştı. Örgütün Gaziantep sorumlusu Mehmet Polat da, eşi ve 3 kızını kalkan olarak kullanınca operasyon uzadı. Adım adım ilerleyen polis, 12,5 saatlik çatışmanın ardından teröristleri ölü olarak ele geçirdi. Bomba yapımında kullanılan 75 kg amonyum nitrat, 40 kg kükürt, 10 kg gübre, çok miktarda silah ve tam olarak yanmamış bazı dokümanlar da incelenmek üzere emniyete götürüldü.

Büyük şehirlerde sansasyonel eylem hazırlığındaki örgütün, bomba yapımında kullanacağı malzemeleri, Gaziantep'in Nizip ilçesine bağlı Dayıoğlu köyündeki örgüt üyesi Mehmet Abdi Kartal'ın evinde sakladığı belirlendi. Gözaltına alınan Kartal'ın, Mehmet Polat'ın talimatıyla amonyum nitrat, kükürt ve gübreleri çatışmalardan iki gün önce G.Antep'e gönderdiği tespit edildi. Örgütün G.Antep sorumlusu Mehmet Polat'ın, ölü ele geçirilen Cebrail Kirizoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinde, Irak'ın kuzeyinden Türkiye'ye sokulan silah ve patlayıcılarla sansasyonel intihar saldırısı ve sabotaj eylemi yapılacağı bilgisine ulaşıldı. Bu gelişme üzerine harekete geçen G.Antep polisi, perşembe günü saat 02.00'de düğmeye bastı. Hasırcıoğlu, Yazıcık ve Karşıyaka Mahallesi'nde 3 hücre evine eşzamanlı baskın düzenlendi. Cebrail Kirazoğlu Yazıcık Mahallesi'ndeki evde, Servet Sarıoğlu da Hasırcıoğlu Mahallesi'ndeki çatışmada öldü. Polis memuru Ahmet Çondul'un şehit olduğu Tekel Caddesi'ndeki eve düzenlenen operasyonda ise Mehmet Polat (46) ile oğlu Mehmet Zeki Polat (28) 'teslim ol' çağrılarına rağmen 12,5 saat direnince öldürüldü. Baba-oğlun bulunduğu hücre evinde özel bir sığınak bulundu. Evden 4 Kalaşnikof, 1 tabanca ile bomba yapımında kullanılan malzemeler ve örgütsel dokümanlar çıktı. Mehmet Polat'ın kardeşi Hilmi Polat'ın yanı sıra 18 kişinin, Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulaması devam ediyor. Polis, el koyduğu örgütsel dokümanları da incelemeye aldı. Sedat Güneç, Ankara

Örgüt mensupları, 15 günlük periyotlarla toplantı yapmış

Gaziantep'te, terör örgütü El Kaide üyelerinin kaldığı evlere yönelik operasyonun yapıldığı Tekel Caddesi'nde günlük hayat normale döndü. Esnaf, sabahın erken saatlerinden itibaren işbaşı yaptı. Caddedeki bazı işyerlerinin camlarının kırıldığı, bazılarının da kepenklerine mermi isabet ettiği görüldü. Olayla ilgili teknik inceleme ve delil arama çalışması sürerken, hücre evinde 12,5 saat direnişten sonra oğluyla birlikte ölü ele geçirilen Mehmet Polat'ın babası Zeki Polat'ın da yıllar önce sağ-sol çatışmasında kaybolduğu öğrenildi. Elektrik işiyle uğraşan Mehmet Polat'ın, Afganistan'da eğitim aldığı ortaya çıktı. Çevre sakinlerinden Hatice Çeken, baba Mehmet Polat ve oğlu Mehmet Zeki Polat'ın kimseyle görüşmediğini ve çocuklarını bile sokakta oynatmadıklarını söyledi. Çeken, "15 günde toplantılar yapıyorlardı. Şüpheleniyorduk." dedi. 60 yıldır çatışmanın yaşandığı mahallede oturduğunu kaydeden Zeki Güneşli ise operasyonun yapıldığı evin, Mehmet Polat'ın babasından miras kaldığını ve 40 yıldır aynı mahallede ikamet ettiğini söyledi. Çevre esnafı, Tekel Caddesi'nde sivil polislerin uzun süredir inceleme yaptığını fark ettiklerini, baba Mehmet Polat'ın, evine sürekli tahta kasalar geldiğini anlattı. Gaziantep polisinin Hasırcıoğlu, Yazıcı ve Karşıyaka Mahallesi'nde 3 ayrı hücre evine düzenlediği operasyonda 4 terörist öldürülmüş, 1 polis memuru şehit olmuş 7 polis yaralanmıştı. 19 kişi de gözaltına alınmıştı.

Propaganda yapan teröristler köyden kovulmuş

Gaziantep polisinin düzenlediği operasyonda ölü ele geçirilen terör örgütü El Kaide mensubu Mehmet Polat (46) ile oğlu Mehmet Zeki Polat'ın (28) cenazeleri, Şehitkamil ilçesi Işıklı köyünde toprağa verildi. Cenazeye az sayıdaki köylü katıldı. Polise 12,5 saat direndikten sonra öldürülen El Kaide üyelerinin, Işıklı köyündeki akrabalarına da örgüt propagandası yaparak etkilemeye çalıştıkları oraya çıktı. 70 yaşındaki Mehmet Kaynat, örgütün Gaziantep sorumlusu Mehmet Polat ve ailesinin yaklaşık 40 yıl önce Gaziantep'e yerleştiklerini söyledi. Köyün yarısıyla akraba olan örgüt mensuplarının zaman zaman köyde propaganda yapmak istediklerini ifade eden Kaynat, "Bu köyde dinine ve devletine bağlı insanlar yaşıyor. Ama bunlar, itikadımıza karşı çıkıyordu. Yeni bir düzen kurmak istiyorlardı. Biz de köyden kovduk." dedi. Örgüt üyelerinin cenazesine 4-5 kişinin katıldığını anlatan Kaynat, Işıklı köyünün bu şekilde gündeme gelmesinden büyük rahatsızlık duyduklarını söyledi.

'Gaziantep sorumlusu Polat hapis yattı'

Mehmet Polat'ın Afganistan ve Pakistan'a gittiğini belirten Mehmet Kaynat, "Devlet de zaten bunu biliyordu. Döndüklerinde birkaç ay hapiste kaldı, çıktı." bilgisini verdi. Devletin bu aileyi sürekli takip ettiğini ve zaman zaman baskın yaptığını bildiren Kaynat, "Polis bugüne kadar neden operasyon yapmadı. Her şeyleri biliniyordu ? Devamlı kontrol altında tutuluyordu." diye konuştu. Köylerine bir kara leke sürüldüğünü savunan Kaynat, devletine milletine sadık olduklarını vurguladı. Kaynat, şöyle devam etti: "Bu adamlar bizim herşeyimize karşı çıkıyorlardı. Köyde okunan mevlide, kılınan namazımızı benimsemiyorlardı. Mezhepleri inkâr ediyorlardı. Kabir ziyaretlerini yasaklıyorlardı. Onun için köylüyle düşman oldular." Mehmet Polat'ın bir başka akrabası Nigar Polat, çatışmayı bire bir yaşamış. Karşıyaka Mahallesi'nde örgüt üyeleriyle aynı sokakta ikamet eden 3 çocuk annesi Nigar Polat, 12 saat boyunca büyük korku yaşamış.

Çatışmanın yaşandığı bölge harabeye döndü

Örgütün G.Antep sorumlusu Mehmet Polat ile oğlu Mehmet Zeki Polat'ın 12,5 saat polise direndiği Tekel Caddesi'ndeki evde, çatışma sırasında eşyaların tahrip olduğu gözlendi. Ev kullanılamaz hale gelirken, polisin teröristleri etkisiz hale getirebilmek için gaz bombası attığı evin damında iki adet büyük delik bulunuyor. Çatışma ve sonrasında çıkan yangından büyük hasar gören evin duvarları tahrip olurken, yüzlerce mermi izi ve bomba izleri göze çarpıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious