Irak'tan silah kaçakçılığı arttı

  • Giriş : 06.04.2007 / 00:00:00

ABD'nin Irak'ı işgalinin ardından Türkiye'deki silah kaçakçılığında da büyük artış meydana geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Emniyet raporuna göre 2006 yılında polis bölgesinde kaçakçılara yönelik operasyonlarda bin 242 silah ele geçirildi. Irak'tan geçen yıl Türkiye'ye giren silahlarla İtalyan Rahip Andrea Santoro'nun öldürüldüğüne ve Danıştay baskınının gerçekleştirildiğine dikkat çekiliyor. Silah kaçakçılığının önceki yıla göre yüzde 235 oranında yükseldiğine dikkat çekilen raporda "Irak'ın kuzeyinde yıllardır süregelen ve ABD'nin 2003 yılında Irak'a gerçekleştirdiği askerî müdahalenin ardından daha da derinleşen otorite boşluğunun önemli bir etken olduğu değerlendirilmektedir." denildi. Geçen yıl ele geçirilen yabancı menşeli silahların çoğunluğunun Avrupa ülkeleri ile ABD yapımı olduğu ifade edilerek, silahların üretici firmalar tarafından hangi ülkelere ve kimlere satıldığını takip eden 'iz sürme' çalışmalarının yapıldığı hatırlatıldı.

Yürütülen operasyonel faaliyetler ve yapılan soruşturmalar sonucunda yakalanan yabancı menşeli fabrikasyon silahların, özellikle Irak ve Suriye sınırı ile bu ülkelere açılan gümrük kapılarından giriş yaptıkları tespit edildi. Irak ve Suriye sınırlarından sokulan silahların suç örgütleri ve organize gruplar tarafından satın alınarak metropol kentlere taşındığı belirlendi. Raporda ayrıca, 1 Nisan 2001 tarihi ile 31 Mart 2003 tarihleri arasında 643 yabancı menşeli silahın Türkiye'ye sokulduğu, 1 Nisan 2003'ten 31 Mart 2005 tarihine kadar ise 2 bin 156 yabancı menşeli silahın ülkeye sokulduğunun tespit edildiği belirtildi.

Raporda, şunlar kaydedildi: "İz sürme kapsamında 2006 yılında yakalanan 221 adet silahın, Irak'ın yeniden yapılandırılması kapsamında üretici firmalar tarafından bu ülkeye gönderildiği tespit edilmiştir. Silahlar, 17 Mayıs 2006'da gerçekleştirilen Danıştay saldırısı ile 5 Şubat 2006'daki Trabzon'da Rahip Andrea Santoro'nun öldürülmesi olaylarında kullanılan silahların da izlemiş oldukları aynı güzergah, silah kaçakçılığı ve neticeleri yönünden ülkemizin ne derece tehdit altında olduğuna birer örnek teşkil etmektedir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious