Irak'tan taze haber geldi: Askeri önlemler çözüm değil

  • Giriş : 22.10.2007 / 23:01:00

Irak'tan Türkiye'nin kuzey Irak'a olası bir operasyon yapması ile ilgili yeni açıklama geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak Başbakan Yardımcısı Berham Salih, Türkiye'nin kuzey Irak'a olası bir operasyonunun, başka ülkelere de örnek oluşturacağını ileri sürdü.

Kürt asıllı olan Salih, Washington'da Brookings Enstitüsü adlı düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, hem Türkiye'nin, hem Bağdat'ın, hem de Iraklı Kürtlerin iyi ilişkilerden yana olduğunu kaydederek, terör örgütü PKK'nın bu gelişen ilişkileri sabote etmeye çalıştığını belirtti.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nın en yakın çalışma arkadaşları arasında yer alan Berham Salih, Türk hükümetinin Irak ile iyi ilişkiler ilkesine bağlı bulunduğunu ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, bu ilişkilerin geliştirilmesine istekli olduğunu kaydederek, Türkiye'nin Irak'taki ekonomik çıkarlarına da işaret etti.

Salih, "bu çerçevede PKK, bu iyi ilişkileri yok etmeye çalışıyor" dedi.

Berham Salih, Türkiye'nin, terör örgütü PKK'ya ilişkin kaygılarının meşru olduğunu dile getirerek, ancak tek taraflı bir müdahalenin aşırılık yanlılarına hizmet edeceğini ve bölgeye büyük zarar vereceğini ileri sürdü.

Yakın zamanda Türkiye'de bir Irak konferansının toplanacağını ve burada komşu ülkelerin, Irak'a nasıl yardım edileceğini konuşacağını anlatan Salih, toplantıyı düzenleyen tarafın, Irak'ın egemenliğine müdahale edecek taraf olmasının büyük bir çelişki niteliği taşıyacağını" savundu.

Talabani ve Iraklı Kürt lider Mesud Barzani'nin, PKK'nin kuzey Irak topraklarını kullanmasına karşı olduğunu anlatan Salih, sınır güvenliği konusunda birlikte çalışılmasını istedi.

Berham Salih, terör örgütü sorununa çözüm bulunmasının ilgili bütün tarafların çıkarına olduğunu, ancak kendilerine "gündem dayatılmaması" gerektiğini söyledi.

Terör örgütü PKK ile mücadele için tasarlanan üçlü mekanizmanın, Ankara'nın Kürt yönetiminin katılımına karşı çıkmasından dolayı askıda olduğunu anlatan Salih, bunun kabul edilemez olduğunu ve Iraklı Kürtlerin de çözüm çabalarının içine alınması gerektiğini ileri sürdü.

Salih, Türkiye'de de çözümün, sadece askeri önlemlerle sağlanamayacağını savunarak, bir çözümden, hem Irak'ın, hem de Iraklı Kürtlerin yararı olacağını söyledi.

Hem Irak, hem de bölgesel Kürt yönetiminin, terör örgütü PKK'nın saldırılarını kınadığını anlatan Salih, "yeteri kadar çatışma var. Biz, PKK'ya karşı çalışma konusunda ciddiyiz" diye konuştu.

Ancak Salih, terör örgütünün yuvalandığı Kandil dağının çok dağlık yapısından dolayı PKK ile Irak'ta askeri mücadelenin hiç kolay olmadığını savundu.

Berham Salih, Türkiye-AB ilişkileri konusunda da, "Türkiye'nın AB'nin parçası haline gelmekte olmasından umutluyum. Bu gerçekleşirse, biz de Avrupa'nın komşusu olacağız" dedi.

Türkiye'nın tek yanlı operasyon uyarılarının Irak ve bölge için problem niteliği taşıdığını savunan Salih, İran'ı kastederek, "Türkiye'nın askeri müdahalesi, başkaları için de emsal oluşturur" ifadesini kullandı.

Irak Başbakan Yardımcısı Salih, bu konunun iç siyaset malzemesi olarak kullanılmaması gerektiğini de söyledi.

Berham Salih, Irak'ın egemenliğine komşularının saygı göstermesi için ABD ve diğer dost ülkelerin çabada bulunmasını istedi.

Salih, Irak'ta federal yapının bölünme anlamına gelmediğini ve kendilerinin, Irak'ın tek parça olarak kalmasını istediğini anlattı.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious