Irak'tan Türkiye'ye 'Petrol' daveti

Irak'tan Türkiye'ye 'Petrol' daveti.8426
  • Giriş : 08.10.2008 / 22:07:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın Irak'ta petrol arayacak şirketler arasına dahil edildiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Güler, Antalya'da düzenlenen Kuzey Arap Plakası Petrol ve Gaz Zirvesi'ne (NAPOGS 2008) katılan Irak Petrol Bakanı Hussain Al-Shahristani ile yaptığı ikili görüşmenin ardından Türkiye'nin Irak'taki petrol arama ihalesinin yapılacağı Londra'daki toplantıya davet edildiğini müjdesini verdi.

Daha önce TPAO'nın ihaleye alınmayacağına yönelik spekülasyonların yapıldığını hatırlatan Enerji Bakanı, "Irak dev petrol sahalarını ihaleye çıkaracak. Türkiye Petrolleri de bu noktada zaten yurtdışındaki başarılarıyla kendisini kanıtlamış bir milli kuruluşumuz. Bu ihaleye davet edildi. Konsorsiyum yapacaklar. Bu arada dünyanın sayılı firmaları TPAO ile ortaklık yapmak için şimdiden görüşmeye başladı. TPAO'nun önemli bir avantajı bu bölgenin jeolojisini en iyi bilen şirket olması. Tecrübesi var. Bu avantajı kullanmaya çalışacağız." diye konuştu.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Güler, küresel mali krizin enerji fiyatlarına etkisi ile ilgili bir soruya da şu cevabı verdi: "Petrol fiyatlarının artmasına ve düşmesine göre etkilenecek. Ama şu anda petrol düşüşe geçti. Bunun kalıcı olmasını diliyoruz. Sadece petrolün fiyatının düşmesi yetmiyor. Doların da değerinin çıkmaması lazım. Yatırımlarımızı biraz etkileyebilir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*