Irak'tan Türkiye'ye teşekkür

Irak'tan Türkiye'ye teşekkür.10354
  • Giriş : 05.02.2009 / 18:12:00
  • Güncelleme : 05.02.2009 / 18:48:07

Irak Bağımsız Seçim Yüksek Kurulu (IHEC) Başkanı Farac El Haydari, 31 ocakta yapılan yerel seçimlerin düzenlenmesine katkısından ötürü Türkiye'ye teşekkür etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

El Haydari, seçimlerin hazırlanmasında Türkiye'nin önemli bir rol oynadığını ve IHEC'ten uzmanları Türkiye'de eğittiğini belirterek, ''Türkiye, seçimlere hazırlık çalışmalarında yardım elini uzatma konusunda herkesten çabuk davranmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi bizzat gelip yardım etme niyetlerini bize iletmişti. Kendilerine minnettarız'' dedi.

El Haydari BM, AB, İslam Konferansı Teşkilatı ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu toplam 25 ülkeden yaklaşık 700 uluslararası gözlemcinin seçimleri izlediğini ve bu gözlemcilerin, seçimlerin ''nezih, bağımsız, düzgün yapıldığına dikkat çektiklerini'' dile getirdi.

Vilayet meclisi üyeleriyle ilgili seçim konusundaki ilk sonuçlar bugün alınacak. El Haydari, bugün akşama doğru ilk sonuçları vereceklerini belirtti. Siyasi parti ve ittifakların seçim sonuçlarıyla ilgili yaptıkları açıklamaların bir dereceye kadar doğruluk payının bulunduğunu ancak güvenilir olamadığını kaydeden El Haydari, ''Parti ve ittifaklar, seçim merkezlerinde açılan sandıkların sayımı sırasında orada bulunan temsilcilerinin aktardığı bilgileri kullanıyor'' dedi.

Bu açıklamalara göre Başbakan Nuri El Maliki'nin lideri olduğu ''Hukuk Devleti Koalisyonu,'' 14 vilayetten 10'unda birinci gelerek büyük bir başarı elde etti.

El Haydari kesin sonuçları 2 hafta sonra açıklayacaklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*