Irak'tan Türkiye'ye 'Teşekkürname'

Irak'tan Türkiye'ye 'Teşekkürname'.8266
  • Giriş : 24.05.2009 / 22:44:00

Irak hükümeti, Türkiye'ye, Fırat Nehri'nden verdiği suyun miktarını artırmasından dolayı teşekkür etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak hükümet Sözcüsü Dr. Ali El Debbağ, yaptığı yazılı açıklamada, Irak hükümetinin, Başbakan Nuri El Maliki'nin, Fırat Nehri'nden Irak'a verilen suyun miktarının artırılması yönündeki isteği karşısında duyarlılık göstermesinden ve verilen su miktarının arttırılmasından dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Türk hükümetine müteşekkir olduğunu bildirdi.

El Debbağ açıklamasında, ''Türk hükümetinin bu duyarlı davranışı, iki ülkeyi birbirine bağlayan stratejik ilişkileri ve işbirliğini güçlendirecektir. Irak hükümeti, Irak ve Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde etkili olacak su miktarının daha da artırılmasını umut ediyor'' dedi.

Irak Su Kaynakları Bakanı Latif Raşid de Iraklı çiftçilerin bir krizle karşı karşıya kalabilecekleri uyarısından sonra Türkiye'nin Irak'a verdiği suyun miktarını artırdığını bildirmişti.

Raşid, bugünkü açıklamasında, Türkiye'nin, Fırat Nehri'nin debisini saniyede 130 metreküpten 360 metreküpe çıkardığını belirtmiş, su miktarındaki artışın bu yaz çiftçiler ve özellikle pirinç üreticilerinin su ihtiyacına yardımı olsa da sınırlı bir artış olduğunu kaydetmişti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) toplantıları çerçevesinde bugün Suriye'nin başkenti Şam'da yaptıkları görüşmede de Irak'ın su ihtiyacı konusu ele alınmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*