Irak'tan üst düzey bir heyet 'son şans' için Ankara'da

Irak'tan üst düzey bir heyet 'son şans' için Ankara'da.7597
  • Giriş : 25.10.2007 / 18:38:00

Babacan'ın Bağdat ziyareti sırasında verilen karar çerçevesinde Irak'tan üst düzey heyet Ankara'ya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Heyet, Ankara'ya gelişinde Esenboğa havaalanında Irak'ın Ankara Büyükelçisi Sabah Ümran ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Heyette, Irak Milli Güvenlik Bakanı Şirvan El Vaili, Irak Savunma Bakanı Abdülkadir Muhammed Cassim, Irak İstihbarat Başkanı el Faysal, Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) Dış İlişkiler Sorumlusu Safin Dizayi, Irak İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Aydın Halit ve Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) polit büro üyesi İmat Ahmet bulunuyor.

Irak heyetiyle yapılacak görüşmelerde, terör örgütü PKK'nın Irak'tan çıkarılması için atılabilecek tüm adımların gündeme gelmesi öngörülüyor.

Heyetin Ankara'da Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı yetkilileriyle görüşmesi bekleniyor.

Babacan'ın 22 Ekim'de yaptığı Bağdat ziyareti sırasında Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Ankara'ya üst düzey bir heyet göndermek istediklerini belirtmişti.

Babacan ise Bağdat dönüşü bu heyete ilişkin olarak, "Biz, bu heyetin mutlaka somut önerilerle Ankara'ya gelmesini, aksi halde böylesine bir ziyaretin hiçbir faydası olmayacağını ilettik. Yetkilendirilmiş, üst düzey ve somut önerilerle gelecek bir heyetin ancak tarafımızdan kabul göreceği ve görüşmelerin sonuç getirebileceğini açıkça belirttik" demişti.

Bakan Babacan, Bağdat ziyareti sırasında Türkiye'nin şu 6 talebini Irak tarafına iletmişti:

"Terör örgütü PKK'nın Irak topraklarını kullanması önlensin, lojistik destek kesilsin, terör örgütünün tüm faaliyetleri durdurulsun, hareket kabiliyeti ve sahası kısıtlansın, liderleri tutuklanarak Türkiye'ye iade edilsin, terör kampları kapatılsın."

Dışişleri Bakanlığı kaynaklarının aktardığına göre, üst düzey Irak heyetiyle yapılacak görüşmelerde, terör örgütü PKK'nın Irak'tan çıkarılması için atılabilecek tüm adımların gündeme gelmesi öngörülüyor. Kaynaklar, heyetin temaslarına önem verdiklerini belirterek, bu ziyaretin Irak için "son bir şans" olabileceği uyarısında bulunuyor.

SAMANYOLU

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious