Irak'tan üst düzey bir heyet Türkiye'ye geliyor

Irak'tan üst düzey bir heyet Türkiye'ye geliyor.10155
  • Giriş : 24.10.2007 / 00:08:00

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Bağdat'taki temaslarını tamamladı. Babacan, Ankara'ya dönüşünde yaptığı açıklamada, birkaç gün içinde Irak'tan üst düzey bir heyetin geleceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Babacan "Heyetin somut öneriler ile gelmesi gerektiğini kendilerine ilettik" dedi.

Ali Babacan “Irak hükümeti PKK’yı terör örgütü olarak gördüklerini iletti. Bu yönde somut adımlar atmaya hazırlar” ifadesini kullandı.

“Irak hükümeti terör örgütünü durduracak güce sahip değilse, halkının güvenliği için Türkiye bunu yapacaktır” diyen Babacan Türkiye’nin Irak yönetiminden somut taleplerini Iraklı yetkililere yüz yüze aktardığını anlattı.

Babacan “Terör örgütün Kuzey Irak’taki lojistik desteğinin derhal kesilmesi gerektiğini, elebaşlarının tutuklanarak Türkiye’ye teslim edilmesi gerektiğini söyledik” diye konuştu.

Türkiye'nin 6 talebi

Bağdat'ta Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile görüşen Dışişleri Bakanı Ali Babacan da Türkiye'nin 6 talebini iletti:
1. PKK'ın ırak topraklarını kullanması önlensin
2. Lojistik destek kesilsin
3. Tüm faaliyetleri durdurulsun
4. Hareket kabiliyeti ve sahası kısıtlansın
5. Liderleri tutuklanarak Türkiye'ye iade edilsin
6. Kampları kapatılsın


ABD yönetiminden Irak'a baskı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, Iraklı Kürt liderlere, Türkiye'yle yönelik terör eylemlerinin önlenmesi konusunda etkili önlemler almaları çağrısı yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın danışmanı ve Irak koordinatörü David Satterfield'ın, Kürt liderlere karşı, "PKK'ya karşı birşey yapılmamasından memnun değiliz" açıklamasının ardından Sean McCormack da, "Irak hükümeti ve Kürt bölgesel yönetimi, bu sorunla ilgili, terörist saldırıları önleme konusunda mümkün olan tüm çabaları sarfetmeli, uzun vadeli bir çözüm konusunda Türkler ve bizimle birlikte çalışmalıdırlar" dedi.

Kuzey Irak'ın, terör örgütü PKK'nın bulunduğu bölgelerinde Iraklı Kürt yönetiminin büyük bir etkiye sahip olduğunun sır olmadığını vurgulayan McCormack, Iraklı Kürtler'in ayrıca Bağdat'taki ulusal hükümetin de bi rparçası olduğunu hatırlattı.

McCormack, bu nedenle Iraklı Kürtler'in terör örgütü PKK'ya karşı "ulusal ve bölgesel çapta bir çaba göstermeleri gerektiğini" dile getirdi.

Bağdat hükümetinin, "Irak'taki PKK ofislerinin kapatılacağı, hareketlerinin kısıtlanacağı ve finans kaynaklarının bloke edileceği" vaadi konusunda da yorum yapan McCormack, "Bu, çok iyi bir ilk adım" diye konuştu.

HAKKARİ'DE ÇİFTE PUSU: 12 ŞEHİT

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca beldesinde 21 Ekim saat 00.20'de bir askeri bölük terör örgütü PKK tarafından pusuya düşürüldü. Ağır silahlarla düzenlenen saldırıda 12 asker şehit oldu, 16 asker yaralandı. Çıkan çatışmada, 34 terörist de öldürüldü.

Öğle saatlerinde de, aynı bölgede bir düğün konvoyundaki sivil minibüse mayınlı saldırı düzenlendi. Mayının patlaması sonucu 6'sı ağır 17 kişi yaralandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious