Irak'tan Vietnam tipi kaçış öngörülüyor

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

Petraeus'un 'Bağdat gurusu' lakaplı danışmanları, güvenlik altı ayda sağlanamazsa, Vietnam'daki gibi hızla çekilmek zorunda kalacakları fikrinde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD güçlerinin Irak'taki yeni komutanı David Petraeus'un danışmanları olarak Başkan George W. Bush'un yeni Irak stratejisini uygulamakla görevli 'Bağdat guruları', 'savaşı kazanmak için önlerinde sadece altı ay olduğunu, aksi halde Vietnam tarzı bir çöküş yaşanacağını' teslim etti. Seçkin gazilerden oluşan 'Bağdat guruları', hedefin kısa vadede Irak hükümetine Şii, Sünni ve Kürtler arasında uzlaşıyı sağlaması için güvenlik ortamı yaratmak olduğunu belirterek, 'aksi halde hem siyasi hem de halk desteğinin yitirileceği, bunun Vietnam'daki gibi süratli bir çekilmeyi zorunlu kılacağını öngörüyor.

'50 Iraklıya bir asker'
Üst düzey bir yetkili, izlenimini şöyle aktardı: "Sonbahara dek Washington'da çekilme anlamına gelen B Planı'ndan daha çok söz edileceğini biliyorlar. Altı aylık bir sürenin tek şansları olduğunun farkındalar. Ama işlerin her gün güçleştiğini söylüyorlar." Piyade tarihi doktoralı albay Peter Mansoor, Vietnam savaşı eleştirileriyle tanınan albay HR McMaster, İslam uzmanı Avustralyalı yarbay David Kilcullen, Irak Çalışma Grubu üyesi albay Michael Meese'den oluşan gurular, 21 bin 500 takviye askerin yetmeyeceğinden hareketle, sadece Bağdat 120 bin asker istedi. Gurular, 50 sivile bir asker düşmeden zafer kazanmasının zor olduğunu vurguladı. Clinton döneminin Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi Steven Simon da Dış İlişkiler Konseyi'ne yazdığı raporda savaşa halk desteğinin bitmesinin yönetimi Vietnam'daki gibi asker çekmeye zorlayabileceğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious