İran, 5300 füze ile İsrail'i vuracak

İran, 5300 füze ile İsrail'i vuracak.15121
  • Giriş : 06.07.2008 / 11:46:00

İsrail'in eski Hava Kuvvetleri Komutanı Eitan Ben-Elyahu, İran'ın muhtemel bir savaşta İsrail'e 5 bin 300 füze fırlatacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fars haber ajansı, Elyahu'nun olası İran-İsrail savaşına ilişkin değerlendirmelerine yer verdiği haberinde, İsrailli komutanın, "İran füze kapasitesini İsrail'e karşı bir koz olarak kullanacak" dediğini aktardı.

Elyahu, "İran, İsrail hedeflerini uzun menzilli 300 Scud ve Şahap füzezi ile kısa menzilli 5 bin Katyuşa ile vuracak" dedi.

İsrail'in Scud ve Şahap füzelerine karşı füzesavar sistemini devreye sokacağını belirten Elyahu, Karyuşa füzeleri için de Suriye ile Lübnan'daki hedeflere hava saldırısı düzenlenebileceğini kaydetti.

Uzun menzilli her bir İran füzesini imha için İsrail'in en az iki füze fırlatması gerektiğini ifade eden Elyahu, savaş durumunda İran'ın bölgedeki müttefikleri Suriye ve Lübnan'ın topraklarını da kullanabileceğini bildirdi. Elyahu, "İsrail en az 20 gün sürecek bir savaşa hazır olmalı" diye konuştu.

Son dönemlerde artan ABD ve İsrail tehditlerini "psikolojik harp" olarak değerlendiren İran, "ihtimal dışı" görse de, her türlü saldırıya tüm imkanlarını kullanarak karşılık vereceğini açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious