İran, 85 bin Afgan'ı geri gönderdi

  • Giriş : 13.05.2007 / 00:00:00

İran'ın son günlerde, ülkeye kaçak yollardan giren Afganlardan 85 binini geri gönderdiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İçişleri Bakan Yardımcısı Muhammed Bagır Zolkadr, mültecilerle ilgili bir toplantıda yaptığı konuşmada, ülkeye kanun dışı yollardan girenlerle mücadele için yeni bir proje başlattıklarını, bu çerçevede son günlerde 85 bin Afgan'ın ülkesine gönderildiğini söyledi.

Zolkadr, sadece ülkeye kaçak girenleri geri gönderdiklerini, İran'da kanuni olarak kalanlara dokunmadıklarını belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni de, haftalık basın toplantısında bir soru üzerine, İran'da yaşayan Afganların üç grup olduğunu, bunlardan bir kısmının ülkede kanuni olarak bulunduğunu, bir kısmının ''yurtsuz'' sıfatıyla yaşadığını, bir bölümünün ise ülkeye kaçak olarak girdiğini söyledi.

Geri gönderilenlerin ülkeye kaçak girenler olduğunu vurgulayan Hüseyni, konunun ''Afgan düşmanlığı'' olarak gösterilmesinden rahatsız olduklarını belirtti.

Afganistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sultan Ahmed Bahin, iki hafta önce, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 30 bin dolayında Afgan mültecinin İran'dan geri gönderildiğini belirterek, ülkesinin bu mültecileri yerleştirecek kaynaklara sahip olmadığını söylemiş ve İran yönetiminden mültecileri göndermemesini istemişti.

İran'da, ülkedeki karışıklıktan ve Taliban yönetiminden kaçan 2 milyondan fazla Afgan mülteci yaşıyor.

Pakistan'dan sonra en çok Afgan mülteciye ev sahipliği yapan İran'ın, ülkeye kaçak olarak girdiğini belirttiği bir milyon dolayında Afgan'ı geri göndereceği ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious