İran, ABD ile Irak konusunda görüşmeyi kabul etti

  • Giriş : 18.07.2007 / 14:42:00

İran, ABD yönetimiyle Irak konusunda ikinci kez görüşmeyi kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Dışişleri Bakanlığı, ''Irak'taki istikrarsızlığı artırmak'' ile suçladığı İran ile bu konuda yüz yüze yeni bir görüşme önermişti.

Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, İran ve ABD arasındaki görüşmelerin ikinci turunun yakın bir gelecekte büyükelçiler düzeyinde, Irak'ta yapılacağını söyledi.

İran'ın Irak'ta güven ve istikrarın sağlanması için çaba gösterdiğini ifade eden Mutteki, Irak halkı ve hükümetine yardıma devamlı hazır olduklarını, ABD ile de bu çerçevede görüşmeyi kabul ettiklerini belirtti.

ABD'nin Irak'ta "zor durumda" olduğunu ve bundan kurtulmaya çalıştığını söyleyen Mutteki, görüşmelerin Irak'ın güvenliğine yönelik olacağını vurguladı.

İran ve ABD yetkilileri, 28 yıl aradan sonra ilk kez Irak'taki güvenlik için geçen mayıs ayında bir araya gelmişti. Irak'ın başkenti Bağdat'ta büyükelçiler düzeyinde yapılan görüşmenin olumlu geçtiği açıklanmıştı.

İki ülke arasında, 1979 İslam devriminden sonra ABD'nin Tahran Büyükelçiliği'nin basılmasından beri diplomatik ilişki bulunmuyor.

İranlı 5 diplomatın durumu

İran Dışişleri Bakanı, ABD ile müzakerelerde Erbil'de tutuklanan 5 İranlı diplomat konusunun da gündeme gelip gelmeyeceğine ilişkin soru üzerine, "İran, diplomatlarının bir an önce serbest bırakılması için bütün potansiyelini kullanacak" dedi.

İran ve Irak hükümetlerinin konuyu yakından takip ettiğini ifade eden Mutteki, diplomatların bir an önce bırakılacağını umduğunu da kaydetti.

ABD güçleri, 11 Ocak'ta, Irak'ın kuzeyindeki Erbil kentinde bulunan İran bürosunu basarak 5 çalışanı tutuklamıştı. İran yönetimi tutuklananların diplomat, ABD ise Devrim Muhafızı olduğunu iddia ediyor.

ABD, geçen hafta, İranlı yetkililerin, tutuklanan diplomatları ziyaret etmelerine izin vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious